Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
What Lies West

What Lies West

2019
×
Edit this entry  
21
Limbo

Limbo

2020
×
Edit this entry  
20
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
High Anxiety

High Anxiety

1977
×
★★★
Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Letter

The Letter

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Present

The Present

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Snowy

Snowy

2021
×
Read the review Edit this entry  
18
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
A Love Song for Latasha

A Love Song for Latasha

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★½
Edit this entry  
18
Trees Lounge

Trees Lounge

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Lawrence of Arabia

Lawrence of Arabia

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Man Who Sold His Skin

The Man Who Sold His Skin

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The White Tiger

The White Tiger

2021
×
★★★½
Edit this entry  
15
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
14
The One and Only Ivan

The One and Only Ivan

2020
×
★★½
Edit this entry  
14
Burrow

Burrow

2020
×
★★★½
Edit this entry  
14
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Courier

The Courier

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Feeling Through

Feeling Through

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sensation

Sensation

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
The Banishing

The Banishing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Zero Effect

Zero Effect

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pinocchio

Pinocchio

2019
×
★★★
Edit this entry  
10
Thunder Force

Thunder Force

2021
×
★½
Edit this entry  
10
In the Earth

In the Earth

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brewmance

Brewmance

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Manchurian Candidate

The Manchurian Candidate

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Godzilla vs. Kong

Godzilla vs. Kong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Yes-People

Yes-People

2020
×
★★
Edit this entry  
07
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Son of Monarchs

Son of Monarchs

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Moffie

Moffie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
A Glitch in the Matrix

A Glitch in the Matrix

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Waking Life

Waking Life

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Game

The Game

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★
Edit this entry  
02
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hunger Ward

Hunger Ward

2020
×
★★★★
Edit this entry  
02
Better Days

Better Days

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hard Boiled

Hard Boiled

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry