brianwcollins has logged 357 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Midnight Kiss

Midnight Kiss

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Encanto

Encanto

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Santa Clause

The Santa Clause

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Boy Scout

The Last Boy Scout

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
8-Bit Christmas

8-Bit Christmas

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Black Christmas

Black Christmas

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Reindeer Games

Reindeer Games

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Night School

Night School

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Dark Angel

Dark Angel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silent Night, Bloody Night

Silent Night, Bloody Night

1972
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mill of the Stone Women

Mill of the Stone Women

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Krampus

Krampus

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Advent Calendar

The Advent Calendar

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night Deadly Night 4: Initiation

Silent Night Deadly Night 4: Initiation

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Disturbing Behavior

Disturbing Behavior

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Eternals

Eternals

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Pyjama Girl Case

The Pyjama Girl Case

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fools Rush In

Fools Rush In

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Possessed

The Possessed

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dawn of the Dead

Dawn of the Dead

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Rage

Blood Rage

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Fifth Cord

The Fifth Cord

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Maniac Cop 3: Badge of Silence

Maniac Cop 3: Badge of Silence

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Alien

Alien

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Maniac Cop 2

Maniac Cop 2

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Dorm That Dripped Blood

The Dorm That Dripped Blood

1982
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Edit this entry  
12
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Clifford the Big Red Dog

Clifford the Big Red Dog

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Caller

The Caller

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Warcraft

Warcraft

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry