bricevil has logged 363 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Godmothered

Godmothered

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★
Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Undoing

The Undoing

2020
×
Read the review Edit this entry  
19
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★
Edit this entry  
12
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
All About My Mother

All About My Mother

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★½
Edit this entry  
01
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
25
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Diana: In Her Own Words

Diana: In Her Own Words

2017
×
Read the review Edit this entry  
20
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Moonstruck

Moonstruck

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Friends with Money

Friends with Money

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Clueless

Clueless

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Polyester

Polyester

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
11
Out of Africa

Out of Africa

1985
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
10
My Best Friend's Wedding

My Best Friend's Wedding

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Original Cast Album: Company

Original Cast Album: Company

1970
×
Read the review Edit this entry  
06
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Letter

The Letter

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry