bricevil has logged 49 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
An American in Paris

An American in Paris

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Lieutenant's Woman

The French Lieutenant's Woman

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Beyond the Valley of the Dolls

Beyond the Valley of the Dolls

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Valley of the Dolls

Valley of the Dolls

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Bamboozled

Bamboozled

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Female Trouble

Female Trouble

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Lovebirds

The Lovebirds

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Memento

Memento

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rififi

Rififi

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Magic Mike XXL

Magic Mike XXL

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Toy Story 2

Toy Story 2

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fail Safe

Fail Safe

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Fiddler on the Roof

Fiddler on the Roof

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Curious Case of Benjamin Button

The Curious Case of Benjamin Button

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arabian Nights

Arabian Nights

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
3:10 to Yuma

3:10 to Yuma

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Born on the Fourth of July

Born on the Fourth of July

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Canterbury Tales

The Canterbury Tales

1972
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Safe

Safe

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Bling Ring

The Bling Ring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
My Left Foot: The Story of Christy Brown

My Left Foot: The Story of Christy Brown

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Yentl

Yentl

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Magic Mike

Magic Mike

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Michael Clayton

Michael Clayton

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Master and Commander: The Far Side of the World

Master and Commander: The Far Side of the World

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Last Emperor

The Last Emperor

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Magnificent Obsession

Magnificent Obsession

1954
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Old Joy

Old Joy

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry