brifilms has logged 805 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Joe Versus the Volcano

Joe Versus the Volcano

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Suburbicon

Suburbicon

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Confessions of a Time Traveler: The Man from 3036

Confessions of a Time Traveler: The Man from 3036

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Craziest Moments Ever Captured

Craziest Moments Ever Captured

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Flee

Flee

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mass

Mass

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Death to 2021

Death to 2021

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Scream 2

Scream 2

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The King's Man

The King's Man

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Star Wars Holiday Special

The Star Wars Holiday Special

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Journal for Jordan

A Journal for Jordan

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rudolph the Red-Nosed Reindeer

Rudolph the Red-Nosed Reindeer

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Muppets Christmas: Letters to Santa

A Muppets Christmas: Letters to Santa

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Grand Day Out

A Grand Day Out

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
John Denver and the Muppets: A Christmas Together

John Denver and the Muppets: A Christmas Together

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hawkeye

Hawkeye

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Casper's Haunted Christmas

Casper's Haunted Christmas

2000
×
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Nutcracker and the Four Realms

The Nutcracker and the Four Realms

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Rumble

Rumble

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Arthur's Perfect Christmas

Arthur's Perfect Christmas

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nightmare Alley

Nightmare Alley

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Crimson Peak

Crimson Peak

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Holiday Fix Up

The Holiday Fix Up

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Anchorman 2: The Legend Continues

Anchorman 2: The Legend Continues

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Kingsman: The Secret Service

Kingsman: The Secret Service

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry