brifilms has logged 50 entries for films during October 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fun Size

Fun Size

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Fat Albert Halloween Special

The Fat Albert Halloween Special

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Nosferatu

Nosferatu

1922
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Boyfriends of Christmas Past

Boyfriends of Christmas Past

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Dune

Dune

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Transylvania 6-5000

Transylvania 6-5000

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Nightbooks

Nightbooks

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Dune

Dune

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Shaun of the Dead

Shaun of the Dead

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Coraline

Coraline

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Good Son

The Good Son

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
4444444444

4444444444

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Halloween

Halloween

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Scooby-Doo

Scooby-Doo

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Muppets Haunted Mansion

Muppets Haunted Mansion

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween: The Curse of Michael Myers

Halloween: The Curse of Michael Myers

1995
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Venom: Let There Be Carnage

Venom: Let There Be Carnage

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

Halloween 5: The Revenge of Michael Myers

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Halloween III: Season of the Witch

Halloween III: Season of the Witch

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Many Saints of Newark

The Many Saints of Newark

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Injustice

Injustice

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spectre

Spectre

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Color Out of Space

Color Out of Space

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Strangers

The Strangers

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Addams Family 2

The Addams Family 2

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Galaxy Quest

Galaxy Quest

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Dark City

Dark City

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Prisoners of the Ghostland

Prisoners of the Ghostland

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
There's a Man in the Woods

There's a Man in the Woods

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry