Britt has logged 113 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Interview with the Vampire

Interview with the Vampire

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Blow

Blow

2001
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
American Beauty

American Beauty

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Now You See Me

Now You See Me

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Trip

The Trip

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Twilight Saga: Eclipse

The Twilight Saga: Eclipse

2010
×
Read the review Edit this entry  
21
Clerks

Clerks

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Ms .45

Ms .45

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
True Lies

True Lies

1994
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Producers

The Producers

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Blue Ruin

Blue Ruin

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Batman

Batman

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Best in Show

Best in Show

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

The Inventor: Out for Blood in Silicon Valley

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cheap Thrills

Cheap Thrills

2013
×
★★★
Edit this entry  
28
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
Read the review Edit this entry  
27
Charade

Charade

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
I Know What You Did Last Summer

I Know What You Did Last Summer

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
23
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Point Break

Point Break

1991
×
★★½
Read the review Edit this entry