🎭Hermes/Moritz 🎭 has logged 244 entries for films during August 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Dune

Dune

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Wonder

Wonder

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Chicago

Chicago

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Laundromat

The Laundromat

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
30
Cars 3

Cars 3

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★½
Edit this entry  
29
Get on Up

Get on Up

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

Phineas and Ferb: The Movie: Candace Against the Universe

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The New Mutants

The New Mutants

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

Alvin and the Chipmunks: The Squeakquel

2009
×
Read the review Edit this entry  
27
Alvin and the Chipmunks

Alvin and the Chipmunks

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Driving Miss Daisy

Driving Miss Daisy

1989
×
Read the review Edit this entry  
27
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Following

Following

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A League of Their Own

A League of Their Own

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Rock Dog

Rock Dog

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Ted

Ted

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ammonite

Ammonite

2020
×
Read the review Edit this entry  
25
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Marley & Me

Marley & Me

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Milk

Milk

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
mother!

mother!

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hello, Dolly!

Hello, Dolly!

1969
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lobster

The Lobster

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Magic Camp

Magic Camp

2020
×
Read the review Edit this entry  
22
Who Framed Roger Rabbit

Who Framed Roger Rabbit

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Avatar

Avatar

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry