Sort by

ğŸŽ­Hermes/Moritz ğŸŽ­ has logged 79 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
The Boys in the Band

The Boys in the Band

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Old School

Old School

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Untitled The Lion King Prequel

Untitled The Lion King Prequel

×
½
Read the review Edit this entry  
28
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
X2

X2

2003
×
★★
Edit this entry  
27
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Teenage Mutant Ninja Turtles

Teenage Mutant Ninja Turtles

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Freddy vs. Jason

Freddy vs. Jason

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Romeo + Juliet

Romeo + Juliet

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Ocean's Eight

Ocean's Eight

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Green Book

Green Book

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Boys Beware

Boys Beware

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Movie 43

Movie 43

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
23
The Phantom of the Opera

The Phantom of the Opera

2004
×
★
Read the review Edit this entry  
22
Antebellum

Antebellum

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
21
Extremely Loud & Incredibly Close

Extremely Loud & Incredibly Close

2011
×
★
Read the review Edit this entry  
21
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
RBG

RBG

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mrs. America

Mrs. America

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Producers

The Producers

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Karate Kid

The Karate Kid

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
A Midsummer Night's Dream

A Midsummer Night's Dream

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Dreamgirls

Dreamgirls

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
About a Boy

About a Boy

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Sophie's Choice

Sophie's Choice

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Muppets

The Muppets

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Mulan

Mulan

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Artist

The Artist

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hotel Rwanda

Hotel Rwanda

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Aviator

The Aviator

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Funny Girl

Funny Girl

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry