Adam has logged 27 entries for films during February 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Dry Season

Dry Season

2006
×
★★★½
Edit this entry  
26
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
Edit this entry  
26
The Dark and the Wicked

The Dark and the Wicked

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Ricky Jay and His 52 Assistants

Ricky Jay and His 52 Assistants

1996
×
Read the review Edit this entry  
22
Blue Steel

Blue Steel

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Night Tide

Night Tide

1961
×
★★★
Edit this entry  
19
Gun Crazy

Gun Crazy

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Poison Ivy

Poison Ivy

1992
×
★★
Edit this entry  
17
Sisters

Sisters

1972
×
Read the review Edit this entry  
17
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
Edit this entry  
16
Uptight

Uptight

1968
×
★★★★
Edit this entry  
15
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★½
Edit this entry  
15
The Stepfather

The Stepfather

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Barb & Star Go to Vista Del Mar

Barb & Star Go to Vista Del Mar

2021
×
★★½
Edit this entry  
12
One False Move

One False Move

1992
×
★★★★
Edit this entry  
11
Frailty

Frailty

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Nosferatu the Vampyre

Nosferatu the Vampyre

1979
×
Read the review Edit this entry  
05
Cotton Comes to Harlem

Cotton Comes to Harlem

1970
×
★★★
Edit this entry  
04
Q & A

Q & A

1990
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Soldier's Story

A Soldier's Story

1984
×
★★½
Edit this entry  
02
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
Read the review Edit this entry  
01
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Little Mermaid

The Little Mermaid

1989
×
Read the review Edit this entry  
01
The Seven-Per-Cent Solution

The Seven-Per-Cent Solution

1976
×
★★★½
Read the review Edit this entry