• Tiger

    ★★★½

  • Pretend It's a City

    ★★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Education

    ★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Alex Wheatle

    ★★★½

  • Godmothered

    ★★

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Happiest Season

    ★★★

  • Mank

    ★★★★

  • Soul

    ★★★★

  • Red, White and Blue

    ★★★★

  • Mangrove

    ★★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★½

  • On the Rocks

    ★★★½

  • Lovers Rock

    ★★★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • Fireball: Visitors From Darker Worlds

    ★★★★

  • All In: The Fight for Democracy

    ★★★★

  • Pieces of a Woman

    ★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • City Hall

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★★

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★★

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • The King of Staten Island

    ★★★½

  • The Last Dance

    ★★★★½

  • The Trip to Greece

    ★★★★½

  • The Invisible Man

    ★★★

  • Gunda

    ★★★★

  • Swimming Out Till the Sea Turns Blue

    ★★★½

  • Onward

    ★★★½

  • Emma.

    ★★★

  • The Nest

    ★★★½

  • Palm Springs

    ★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★½

  • Bloody Nose, Empty Pockets

    ★★★★

  • Never Rarely Sometimes Always

    ★★★★

  • Kajillionaire

    ★★★★

  • Time

    ★★★★½

  • Dick Johnson Is Dead

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★½

  • Bombshell

    ★★★

  • Little Women

    ★★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★½

  • Bikram: Yogi, Guru, Predator

    ★★★★

  • Harriet

    ★★½

  • Bad Education

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★

  • Dolemite Is My Name

    ★★★★

  • Knives Out

    ★★★★

  • Hustlers

    ★★★

  • The Cave

    ★★★½

  • Collective

    ★★★★

  • The Painted Bird

    ★★★★★

  • The Laundromat

    ★★★½

  • The Two Popes

    ★★★★

  • Joker

    ★★★

  • First Cow

    ★★★★★

  • The Assistant

    ★★★★

  • Waves

    ★★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Ad Astra

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Vitalina Varela

    ★★★

  • Spider-Man: Far from Home

    ★★★

  • Midsommar

    ★★★★

  • Toy Story 4

    ★★★