Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
A Short Film About Love

A Short Film About Love

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Short Film About Killing

A Short Film About Killing

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
It Follows

It Follows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Host

The Host

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Pitch Perfect

Pitch Perfect

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

Family Guy Presents: Something, Something, Something, Dark Side

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Murder on the Orient Express

Murder on the Orient Express

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Room

The Room

2003
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Mean Girls

Mean Girls

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Bo Burnham: Inside

Bo Burnham: Inside

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Friends: The Reunion

Friends: The Reunion

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Woman in the Window

The Woman in the Window

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Sherlock, Jr.

Sherlock, Jr.

1924
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Black Mirror: Hang the DJ

Black Mirror: Hang the DJ

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

The Hunger Games: Mockingjay - Part 2

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stalag 17

Stalag 17

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Bourne Ultimatum

The Bourne Ultimatum

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
8½

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry