liam has logged 48 entries for films during October 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Death Note

Death Note

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Purge: Anarchy

The Purge: Anarchy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Flushed Away

Flushed Away

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Akira

Akira

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Third Day

The Third Day

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Primer

Primer

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Grease

Grease

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Great Train Robbery

The Great Train Robbery

1903
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Apocalypse Now

Apocalypse Now

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Pan's Labyrinth

Pan's Labyrinth

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Madagascar

Madagascar

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
They Shall Not Grow Old

They Shall Not Grow Old

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Masculin Féminin

Masculin Féminin

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
I Hired a Contract Killer

I Hired a Contract Killer

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Blood of a Poet

The Blood of a Poet

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Hubie Halloween

Hubie Halloween

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
American Murder: The Family Next Door

American Murder: The Family Next Door

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Day for Night

Day for Night

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Corpse Bride

Corpse Bride

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
A History of Violence

A History of Violence

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Heathers

Heathers

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Cuties

Cuties

2020
×
Read the review Edit this entry  
03
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry