brookeburns has logged 394 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Argo

Argo

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Buoyancy

Buoyancy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
28
In Her Shoes

In Her Shoes

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★
Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
★★★½
Edit this entry  
22
Brooklyn

Brooklyn

2015
×
★★★
Edit this entry  
21
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★
Edit this entry  
21
Meconium

Meconium

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Pauline

Pauline

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Revolutionary Road

Revolutionary Road

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★
Edit this entry  
14
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Atomic Blonde

Atomic Blonde

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Kármán Line

The Kármán Line

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Black Widow

Black Widow

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Güeros

Güeros

2014
×
★★★★
Edit this entry  
01
Lez Bomb

Lez Bomb

2018
×
Read the review Edit this entry  
01
Happy New Year, Colin Burstead

Happy New Year, Colin Burstead

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Disobedience

Disobedience

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Bombshell

Bombshell

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
19
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★½
Edit this entry  
18
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Girl Walks Home Alone at Night

A Girl Walks Home Alone at Night

2014
×
★★★★
Edit this entry  
14
Six Shooter

Six Shooter

2004
×
Edit this entry  
12
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
11
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★
Edit this entry  
11
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry