bruno has logged 116 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
18
The Courier

The Courier

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Wild Tales

Wild Tales

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Peninsula

Peninsula

2020
×
★★½
Edit this entry  
03
Colin in Black & White

Colin in Black & White

2021
×
★★★★
Edit this entry  
01
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
29
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Edit this entry  
28
State Funeral

State Funeral

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
My Name

My Name

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
No Fear, No Die

No Fear, No Die

1990
×
★★★
Edit this entry  
23
Halloween II

Halloween II

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Halloween

Halloween

1978
×
★★★½
Edit this entry  
18
Valkyrie

Valkyrie

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Quartet

Quartet

1981
×
★★½
Edit this entry  
13
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★½
Edit this entry  
13
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mirror

Mirror

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Escape by Night

Escape by Night

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Thin Red Line

The Thin Red Line

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★★★
Edit this entry  
03
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Cargo 200

Cargo 200

2007
×
★★½
Edit this entry  
27
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
11
Candyman

Candyman

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Enemy of the State

Enemy of the State

1998
×
★★★
Edit this entry  
05
Luca

Luca

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
01
F9

F9

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Jarhead

Jarhead

2005
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Swallows of Kabul

The Swallows of Kabul

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Akira

Akira

1988
×
★★★½
Edit this entry  
05
Fear Street: 1666

Fear Street: 1666

2021
×
★★★
Edit this entry  
05
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★½
Edit this entry  
03
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★
Edit this entry  
20
Atlantis

Atlantis

2019
×
★★★½
Edit this entry  
13
Quo vadis, Aida?

Quo vadis, Aida?

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Buoyancy

Buoyancy

2019
×
★★★½
Edit this entry  
26
Secretary

Secretary

2002
×
★★
Edit this entry  
25
Jack Reacher

Jack Reacher

2012
×
★★★½
Edit this entry  
11
Ant-Man and the Wasp

Ant-Man and the Wasp

2018
×
★★½
Edit this entry