Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Toni

Toni

1935
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Week's Vacation

A Week's Vacation

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Story of a Prostitute

Story of a Prostitute

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Sea Countrymen

Sea Countrymen

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Pierrot le Fou

Pierrot le Fou

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Gambler

The Gambler

1974
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Betty Tells Her Story

Betty Tells Her Story

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Death Watch

Death Watch

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swindlers

The Swindlers

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Judge and the Assassin

The Judge and the Assassin

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Color Me Barbra

Color Me Barbra

1966
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Caught

Caught

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Force of Evil

Force of Evil

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Watchmaker of St. Paul

The Watchmaker of St. Paul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Damned

The Damned

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Ascent

The Ascent

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Shane

Shane

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
A Dog's Life

A Dog's Life

1918
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Miracle of Morgan’s Creek

The Miracle of Morgan’s Creek

1943
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Le Bonheur

Le Bonheur

1965
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Faces of November

Faces of November

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Legend, or Was It?

A Legend, or Was It?

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Edge of the City

Edge of the City

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Repast

Repast

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Yudie

Yudie

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Brother from Another Planet

The Brother from Another Planet

1984
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Islands of Fire

Islands of Fire

1955
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Klein

Mr. Klein

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
White Rock

White Rock

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forty Guns

Forty Guns

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Flowing

Flowing

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Magnet of Doom

Magnet of Doom

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Lady Eve

The Lady Eve

1941
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Cooley High

Cooley High

1975
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Stromboli

Stromboli

1950
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Christmas in July

Christmas in July

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Silence

The Silence

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Rosa Luxemburg

Rosa Luxemburg

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A New Leaf

A New Leaf

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Great McGinty

The Great McGinty

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Marianne and Juliane

Marianne and Juliane

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Hannah Arendt

Hannah Arendt

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
All About Eve

All About Eve

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Vagabond

The Vagabond

1916
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Winter Light

Winter Light

1963
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry