amanda has logged 535 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rabid Dogs

Rabid Dogs

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Heavyweights

Heavyweights

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Society

Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★½
Edit this entry  
27
Panic Room

Panic Room

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Martha

Martha

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
26
The Alien Factor

The Alien Factor

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Return of the Living Dead

The Return of the Living Dead

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
Edit this entry  
24
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Raid

The Raid

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Jacob's Ladder

Jacob's Ladder

1990
×
★★★★
Edit this entry  
23
Bodied

Bodied

2017
×
★★½
Edit this entry  
23
Singapore Sling

Singapore Sling

1990
×
★★½
Edit this entry  
22
Metallica: Cliff 'Em All

Metallica: Cliff 'Em All

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Manson Family

The Manson Family

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Dogville

Dogville

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Melancholia

Melancholia

2011
×
★★★★
Edit this entry  
16
Nymphomaniac: Vol. II

Nymphomaniac: Vol. II

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
All Is Lost

All Is Lost

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Nymphomaniac: Vol. I

Nymphomaniac: Vol. I

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Bonnie's Kids

Bonnie's Kids

1973
×
★★★½
Edit this entry  
14
Motel Hell

Motel Hell

1980
×
★★★½
Edit this entry  
13
Christmas Evil

Christmas Evil

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Batman Returns

Batman Returns

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Greaser's Palace

Greaser's Palace

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Gremlins

Gremlins

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
09
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Double Lover

Double Lover

2017
×
★★
Edit this entry  
08
I'm Still Here

I'm Still Here

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
07
All the Colors of the Dark

All the Colors of the Dark

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Shine a Light

Shine a Light

2008
×
Edit this entry  
06
Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

Tom Petty and the Heartbreakers: Runnin' Down a Dream

2007
×
Read the review Edit this entry  
05
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Secretary

Secretary

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Silent Night, Deadly Night

Silent Night, Deadly Night

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Christmas Chronicles

The Christmas Chronicles

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Lorna, the Exorcist

Lorna, the Exorcist

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Valerie and Her Week of Wonders

Valerie and Her Week of Wonders

1970
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★
Edit this entry  
28
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Orozco the Embalmer

Orozco the Embalmer

2001
×
Read the review Edit this entry  
25
The Song Remains the Same

The Song Remains the Same

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Leaving Las Vegas

Leaving Las Vegas

1995
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry