amanda has logged 31 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Planes, Trains and Automobiles

Planes, Trains and Automobiles

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
Read the review Edit this entry  
24
Batman

Batman

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Santa Sangre

Santa Sangre

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Dazed and Confused

Dazed and Confused

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Cop Land

Cop Land

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Adventures in Babysitting

Adventures in Babysitting

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Léon: The Professional

Léon: The Professional

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Godfather: Part II

The Godfather: Part II

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Overlord

Overlord

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★★
Read the review Edit this entry