Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
The Musician Monkey

The Musician Monkey

1878
×
Edit this entry  
26
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
26
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Relaxing Old Footage With Joe Pera

Relaxing Old Footage With Joe Pera

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Joe Pera Talks You to Sleep

Joe Pera Talks You to Sleep

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nuts & Robbers

Nuts & Robbers

2011
×
Edit this entry  
24
Wes Anderson: From Above

Wes Anderson: From Above

2012
×
Edit this entry  
24
Wes Anderson: Centered

Wes Anderson: Centered

2014
×
Edit this entry  
23
Inside Llewyn Davis

Inside Llewyn Davis

2013
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Good Dinosaur

The Good Dinosaur

2015
×
★½
Edit this entry  
22
Killer Bean Forever

Killer Bean Forever

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
War Dogs

War Dogs

2016
×
★★★
Edit this entry  
21
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Tale of the Fox

The Tale of the Fox

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Boss Baby and Tim's Treasure Hunt Through Time

The Boss Baby and Tim's Treasure Hunt Through Time

2017
×
Edit this entry  
20
The Good, The Bart, and The Loki

The Good, The Bart, and The Loki

2021
×
Edit this entry  
20
Red's Dream

Red's Dream

1987
×
Edit this entry  
20
Minions: Puppy

Minions: Puppy

2013
×
Edit this entry  
20
Geri's Game

Geri's Game

1997
×
Edit this entry  
20
Party Central

Party Central

2013
×
Edit this entry  
20
The People vs. Larry Flynt

The People vs. Larry Flynt

1996
×
★★★★
Edit this entry  
19
Chicken Run

Chicken Run

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
Space Jam: A New Legacy

Space Jam: A New Legacy

2021
×
★★
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
South Park: Bigger, Longer & Uncut

South Park: Bigger, Longer & Uncut

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Boss Baby: Family Business

The Boss Baby: Family Business

2021
×
★½
Edit this entry  
16
7 Days in Hell

7 Days in Hell

2015
×
★★★½
Edit this entry  
16
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Lord of War

Lord of War

2005
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cool World

Cool World

1992
×
★★
Edit this entry  
15
Caddyshack

Caddyshack

1980
×
★★★
Edit this entry  
15
Blockers

Blockers

2018
×
★★
Edit this entry  
13
Status Update

Status Update

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★½
Edit this entry  
11
Hoodwinked!

Hoodwinked!

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★½
Edit this entry  
11
Babe

Babe

1995
×
★★★★
Edit this entry  
11
Get Smart

Get Smart

2008
×
★★
Edit this entry  
11
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Edit this entry  
10
Do You Like to Read?

Do You Like to Read?

2012
×
★★½
Edit this entry  
10
Cousin Ben Troop Screening

Cousin Ben Troop Screening

2012
×
★★★½
Edit this entry  
10
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1993
×
★★
Edit this entry  
10
Castello Cavalcanti

Castello Cavalcanti

2013
×
★★★★
Edit this entry  
10
Come Together

Come Together

2016
×
★★★★
Edit this entry  
10
Hotel Chevalier

Hotel Chevalier

2007
×
★★½
Edit this entry  
09
Shinbone Alley

Shinbone Alley

1970
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
127 Hours

127 Hours

2010
×
★★★★
Edit this entry  
08
Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

Night at the Museum: Battle of the Smithsonian

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry