Highest rated films

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★½

  • Goldman v Silverman

    ★★★

  • Summer of 85

    ★★★

  • Autoficción

    ★★★

  • La Jetée

    ★★★★★

  • Kicking and Screaming

    ★★★★★

  • Slacker

    ★★★★★

  • Matthias & Maxime

    ★★★★★

  • Transit

    ★★★★★

  • I Vitelloni

    ★★★★★

  • They Live by Night

    ★★★★★

  • The Snowman

    ★★★★★

  • Out of the Blue

    ★★★★★

  • Cairo Station

    ★★★★★

  • Four Adventures of Reinette and Mirabelle

    ★★★★★

  • The Big Gundown

    ★★★★★

  • Talking Heads

    ★★★★★

  • The Private Life of a Cat

    ★★★★★

  • Chilly Scenes of Winter

    ★★★★★

  • Neighbors

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 346 Films watched
  • 28.8 Average per month
  • 6.7 Average per week

Milestones

First Film

Manhatta

Jan 3

Most Watched

Frank's Cock

3 times

Rehearsals for Retirement

twice

Last Days in a Lonely Place

twice

The Song of Stockholm

twice

31/75: Asylum

twice

Last Film

Footprints

Dec 30

Genres, countries & languages

Drama
134 films
Comedy
78 films
Documentary
68 films
Crime
42 films
Animation
34 films
Romance
33 films
Thriller
31 films
Fantasy
22 films
Mystery
17 films
Action
16 films
USA
146 films
France
73 films
UK
25 films
Germany
17 films
Austria
11 films
Canada
10 films
Japan
8 films
Italy
6 films
India
6 films
English
208 films
French
69 films
German
32 films
Spanish
16 films
Czech
12 films
Japanese
8 films
Italian
7 films
Russian
6 films
Chinese
5 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew & studios

Curtis,’s most liked review

The 'Teddy' Bears

★★★★★

this is probably the earliest example of a film that can best be described as "fucked"

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Nathan for You: Finding Frances
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Lightning Sketches
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

Joker
Average weighted rating:

3.8

Most Obscure

Train of Thought

Films Curtis, watched in 2020

  • Footprints
  • The Hall of Lost Steps
  • Uncle
  • Inspiration
  • The Light Penetrates the Dark
  • Aimless Walk
  • Thunder Bay
  • Libel
  • The 36th Chamber of Shaolin
  • No Name on the Bullet
  • Happiest Season
  • I'm Thinking of Ending Things
  • Hideko the Bus Conductress
  • The Sea
  • Joueurs de cartes arrosés
  • Lancement d'un navire
  • Nice, panorama du casino pris d'un bateau
  • Panorama pendant l'ascension de la Tour Eiffel
  • Panorama de l'arrivée en gare de Perrache pris du train
  • Panorama de l’arrivée à Aix-les-Bains pris du train (temps de neige)
  • Arrivée d'un train à Perrache
  • Serpentine Dance
  • Défilé de voitures de bébés à la pouponnière de Paris
  • Baby's Meal
  • Bocal aux poissons-rouges
  • Fishing for Goldfish
  • Boat Leaving the Port
  • Déjeuner du Chat
  • Cairo Station
  • Santa, the Fascist Years
  • The Christmas Angel
  • How to Build an Igloo
  • Snø
  • The Mitten
  • Hockey
  • Mammals
  • A Christmas Dream
  • Weihnacht
  • The Sweater
  • The Big Gundown
  • Dédée d'Anvers
  • Chilly Scenes of Winter
  • Autoficción
  • Our Summer
  • Frank's Cock
  • From the Reports of Security Guards & Patrol Services - Part Five
  • From the Reports of Security Guards & Patrol Services – Part Eight
  • From the Reports of Security Guards & Patrol Services – Part One
  • Hold Me While I'm Naked
  • Subjektitüde
  • I, an Actress
  • Stuff
  • The Path
  • Le Notti Bianche
  • Snow Trail
  • Insomnia
  • How the Kitten's House Got Built
  • Remembrance
  • The Snowman
  • They Live by Night
  • Kiss Me Deadly
  • Thunder Road
  • Fury
  • Pool of London
  • Kiss the Blood Off My Hands
  • Roadblock
  • Naked Alibi
  • Vicki
  • The Street with No Name
  • The Crooked Way
  • Danger Signal
  • Hollywood Story
  • Gunman in the Streets
  • Behind Locked Doors
  • Whiplash
  • I Vitelloni
  • Nightfall
  • Blonde Ice
  • Le Corbeau
  • Where Danger Lives
  • Ten Tigers of Kwangtung
  • Kindergarten Cop
  • Blockers
  • Kicking and Screaming
  • Harold & Kumar Go to White Castle
  • Love You To Death
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Thursday's Children
  • Eaux d'artifice
  • The Vacuum Cleaner
  • Diabolical Pickpocket
  • The Mischance of a Photographer
  • Magic Bricks
  • Excursion to the Moon
  • In the Bogie Man's Cave
  • Remote Electric Photography
  • The Inextinguishable Fire
  • Valparaiso
  • Castro Street
  • Invisible Ink
  • In the Darkness of Time
  • Three Little Pigs
  • The Town in White
  • Another Round
  • Undine
  • Summer of 85
  • My Brother Is Coming
  • The Wall
  • The Focus
  • Jammin' the Blues
  • Black Film
  • Lily and Jim
  • Out of the Blue
  • Nightclub
  • The Man with the Beautiful Eyes
  • Train of Thought
  • Feeling My Way
  • Home Avenue
  • Intimate Lighting
  • Rocky VI
  • His First Cigar
  • Rescued from an Eagle's Nest
  • The Adventures of Dollie
  • The Thieving Hand
  • The Frog
  • The Runaway Horse
  • The Dog and His Various Merits
  • The Puppet's Nightmare
  • Fantasmagorie
  • A Very Fine Lady
  • Homesick
  • Hand Held Day
  • Glens Falls Sequence
  • Ars colonia
  • Commingled Containers
  • The Eclipse: Courtship of the Sun and Moon
  • 20,000 Leagues Under the Sea
  • Tunneling the English Channel
  • The 'Teddy' Bears
  • Ben Hur
  • Destroy, She Said
  • L’Homme Atlantique
  • The Steamroller and the Violin
  • A Wife's Heart
  • X-Paroni
  • You and Me
  • I Hired a Contract Killer
  • Kisses
  • Colors
  • The Spook Who Sat by the Door
  • Room 666
  • Such a Pretty Little Beach
  • Toute une nuit
  • Railroaded!
  • Birds, Orphans and Fools
  • Transit
  • Where Now Are the Dreams of Youth?
  • The Devil-Doll
  • The Little Shepherd Boy from the Valley
  • Raven's End
  • Spring in a Small Town
  • Requiem for a Dream
  • Night and the City
  • Pickup on South Street
  • Tampopo
  • Almost Famous
  • Vanilla Sky
  • Jerry Maguire
  • Stepmom
  • They Live
  • Field Niggas
  • So Dark the Night
  • Antonyms of Beauty
  • Urban Rashomon
  • Double Indemnity
  • The Lady from Shanghai
  • Gigantic
  • Black Angel
  • The Maltese Falcon
  • The Squid and the Whale
  • Highball
  • A Day Off
  • Autumn Sonata
  • Hustlers
  • Magic Mike XXL
  • Terms of Endearment
  • Sign of the Cancer
  • Spanglish
  • Broadcast News
  • Heaven Knows What
  • Summer's Tail
  • The Violence of a Civilization without Secrets
  • Brewster's Millions
  • Moving
  • Snack and Drink
  • As Good as It Gets
  • Fight Club
  • Mosquinha
  • The Game
  • Se7en
  • Waking Life
  • Boyhood
  • The Pleasure of Being Robbed
  • Rehearsals for Retirement

See all 346

World map

Highly rated films Curtis, is yet to see

  • James Acaster: Cold Lasagne Hate Myself 1999
  • Taylor Swift City of Lover Concert
  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Minari
  • Wolfwalkers

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more