Chris has logged 49 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Unbreakable

Unbreakable

2000
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ed Wood

Ed Wood

1994
×
★★★★
Edit this entry  
25
The World's End

The World's End

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Hot Fuzz

Hot Fuzz

2007
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Hudsucker Proxy

The Hudsucker Proxy

1994
×
★★★
Edit this entry  
20
Intolerable Cruelty

Intolerable Cruelty

2003
×
★★★½
Edit this entry  
19
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Fisher King

The Fisher King

1991
×
★★★★
Edit this entry  
17
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★½
Edit this entry  
17
Bound

Bound

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★
Edit this entry  
15
Sorry We Missed You

Sorry We Missed You

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★½
Edit this entry  
14
The Driver

The Driver

1978
×
★★★
Edit this entry  
13
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
True Grit

True Grit

2010
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Ladykillers

The Ladykillers

2004
×
★½
Edit this entry  
11
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Red Dragon

Red Dragon

2002
×
★★
Edit this entry  
09
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★½
Edit this entry  
08
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Cloverfield

Cloverfield

2008
×
★★½
Edit this entry  
08
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★
Edit this entry  
07
Contact

Contact

1997
×
★★★
Edit this entry  
07
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Edit this entry  
06
The Woodsman

The Woodsman

2004
×
★★½
Edit this entry  
05
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★
Edit this entry  
04
Fear and Loathing in Las Vegas

Fear and Loathing in Las Vegas

1998
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Killing

The Killing

1956
×
★★★½
Edit this entry  
03
Thief

Thief

1981
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Coming Home

Coming Home

1978
×
★★★
Edit this entry  
03
Taste of Cherry

Taste of Cherry

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Under the Shadow

Under the Shadow

2016
×
★★
Edit this entry  
02
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★
Edit this entry  
01
Sinister

Sinister

2012
×
★½
Edit this entry  
01
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Edit this entry