Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
12
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Holy Mountain

The Holy Mountain

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Pi

Pi

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Au Hasard Balthazar

Au Hasard Balthazar

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Blob

The Blob

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Going Overboard

Going Overboard

1989
×
½
Read the review Edit this entry  
24
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Climax

Climax

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Father

The Father

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Liar Liar

Liar Liar

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Anima

Anima

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
La Strada

La Strada

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Zathura: A Space Adventure

Zathura: A Space Adventure

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
I Am Cuba

I Am Cuba

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Help! I'm A Fish

Help! I'm A Fish

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Monster House

Monster House

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jump In!

Jump In!

2007
×
½
Read the review Edit this entry  
22
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
Amour

Amour

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
2001: A Space Odyssey

2001: A Space Odyssey

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
I May Destroy You

I May Destroy You

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
Read the review Edit this entry  
20
The Color of Pomegranates

The Color of Pomegranates

1969
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Good Time

Good Time

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Prestige

The Prestige

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Birth of a Nation

The Birth of a Nation

1915
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Reef

The Reef

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry