Cadinho93 has written 1,216 reviews for films during 2021.

  • For a Few Dollars More

    For a Few Dollars More

    ★★★★★

    "I think you people need a new sheriff."

    For a Few Dollars More is a classic Western. Ennio Morricone score is one of the best soundtracks in film history. Clint Eastwood and Lee Van Cleef have great chemistry. The writing is smart. There are a few unexpected twists. The atmosphere is amazing. The pace is slow which may be off-putting at first, but anyone new to the genre should exercise some patience and you'll come to appreciate it. It's the second film in the trilogy. There's a magic to the "The Man with No Name" trilogy that's hard to quantify. Overall, it's one of the best.

  • A Fistful of Dollars

    A Fistful of Dollars

    ★★★★★

    "When a man's got money in his pocket, he begins to appreciate peace."

    A Fistful of Dollars not only ushered in the genre of "Spaghetti Westerns", but also made Clint Eastwood pave the way to Hollywood's icon of macho films. Following the storyline of Akira Kurosawa's "Yojimbo", Sergio Leone excellently remade the film as entertaining "Samurai Western" that can stand the test of time. Clint Eastwood redefined the notion of a hero, an invincible gun slinger who appears in a mysterious way and leaves quietly after killing his deadly opponents. Overall, the music of Ennio Morricone goes together well with this film's atmosphere.

  • McCabe & Mrs. Miller

    McCabe & Mrs. Miller

    ★★★★★

    "If a frog had wings, he wouldn't bounce his ass so much."

    McCabe & Mrs. Miller is an elegantly pastoral to the old northwest. Cluttered with rain, mud, snow, characters weaving in and out of a pair of entrepreneurs, nicely underplayed to perfect pitch by Warren Beatty and Julie Christie, as they attempt to make a successful business providing booze, gaming and prostitution to a burgeoning mining town. Leonard Cohen's lyrics of lamentation mesh perfectly with Robert Altman's laconic camerawork as it flows along the landscape. Overall, the beautiful imagery of mud, blood, snow are the images and instances that will remain with you forever.

  • The Ipcress File

    The Ipcress File

    ★★★★★

    "You didn't come here to talk to me about button mushrooms and birds."

    The Ipcress File is one of the best spy films ever made. Michael Caine's star power comes into it's own in this film. Veteran supporting actors Guy Doleman, Nigel Green and Gordon Jackson are solid with their performances. Director Sidney J. Furie and Director of Photography Otto Heller are in top form, provide an incredible atmosphere and original style. Also, how can you go wrong with John Barry handling the music chores. Overall, The Ipcress File is an absolute must-see for Michael Caine fans and those who enjoy the genre.

  • L'Avventura

    L'Avventura

    ★★★★★

    "Tell me you want to embrace my shadow running along the walls."

    L'Avventura is an seminal art film and masterpiece of brilliant Italian director Michelagelo Antonioni. Profoundly intellectual, existential exploration of alienation, the void of communication, loss of identity and the need for meaning. It's not a plot driven film, but it's incredibly fascinating to watch. The incredible cinematography is stunning, the dialogue makes you think and Monica Vitti's outfits do not fail to impress. It's one of the most beautiful films I have ever seen and the acting is superb. Overall, L'Avventura is a poem, lyrical, timeless, simply a classic.

  • Blow-Up

    Blow-Up

    ★★★★★

    "Nothing like a little disaster for sorting things out."

    Blow-Up directed by Michelangelo Antonioni takes the suspense genre and turns the tropes on its head. The film focuses on a fashion photographer (David Hemmings) who, while shooting photos in the park inadvertently photographs a body from a murder. Superb acting, but also possesses the plot which while murky and unpredictable is in my opinion, free of frequent in European art fatalism and pessimistic outlook. Nothing is certain, nothing is preordained, precisely the opposite is true. In all, the viewer is left alone to make interpretations of "what happened", "who's done it" for himself.

  • La Notte

    La Notte

    ★★★★★

    "I think that love restricts a person. It creates misunderstanding all around."

    La Notte is an amazing cinematic achievement that defines Italian neo realism. A fascinating portrait of lack of communication in the marriage of a succsessful affluemt author and his neurotic wife in post WWII Italian society. The film offers brilliant performances by Marcello Mastroianni, Jeanne Moreau and Monica Vitti. Overall, Michelangelo Antonioni's masterful direction of the psychological effect of enviornment upon our psyche and his extraordinary use of the close up in his brilliantly stark cinematography make "La Notte" one of the great definitive achievements of Italian cinema.

  • L'Eclisse

    L'Eclisse

    ★★★★★

    "Why do we ask so many questions? Two people shouldn't know each other too well if they want to fall in love."

    L'Eclisse is unearthly, it almost looks hyperreal! We follow Monica Vitti and Alain Delon in their attempt for a love affair. We also get some lively scenes from the stock exchange in Rome which are very exciting. L'Eclisse is really about can of course be discussed: is it about hopeless love, about alienation in modern society or about the problems of human communication, contact and so on? The ending is open for many interpretations. Overall, Michelangelo Antonioni captures the moment within the film.

  • Planes, Trains and Automobiles

    Planes, Trains and Automobiles

    ★★★★★

    "Those aren't pillows!"

    Planes, Trains and Automobiles is an excellent film, with a message about finding friendship in unexpected places. Beyond having two comedy masters in Steve Martin, John Candy and the grand vision of John Hughes, "Planes, Trains and Automobiles" succeeds because the situation is highly realistic, who hasn't had a trip that hasn't gone according to plan? Overall, the viewer feels like he could be one of these characters either the desperate to get home Neil Page (Steve Martin), who wants time with his family or Del Griffith (John Candy), who is desperate for a friend or in a broader sense a home.

  • The Wizard of Oz

    The Wizard of Oz

    ★★★★★

    "There's no place like home."

    The Wizard of Oz is a timeless classic film that I will cherish for the rest of my life. It teaches you to dream more and expands your imagination, with memorable, lovable characters and it's sure to leave you clicking your heels and humming the catchy songs. Judy Garland's voice is beautiful and the cast acted well together. It's got the most memorable song, "Over the Rainbow". Everything about the film is believable by the portrayals, the sets, the costumes, lights, cinematography, music and choreography. Overall, The Wizard of Oz will transport you into a magical place far far away.

  • Scent of a Woman

    Scent of a Woman

    ★★★★★

    "Hoo-ah!"

    Scent of a Woman is an amazing film, intelligently written and movingly told. Al Pacino really brings the performance of a lifetime in this film, especially "I'm in the dark" scene. I can't say enough about it except you can be rest assured you won't be disappointed. You forget he isn't blind in reality, that's how amazing his acting is in "Scent of a Woman" and when you watch him do the "Tango", you almost need to hook yourself up to oxygen. He will take your breath away! Overall, Scent of a Woman is an amazing film that is intelligently written and movingly told.

  • The Great Race

    The Great Race

    ★★★★★

    "Push the button, Max!"

    The Great Race is based on the 1908 New York to Paris race. Blake Edwards was a huge fan of silent films, so he included many silent film elements in the film such as slapstick, sight gags and parodies of from well-worn action scenes such as sword fights, pie fights and barroom brawls that are fresh and absolutely hilarious under his direction. Such a great feel-good comedy film that's so good enough to watch many times even more because of Natalie Wood, Jack Lemmon, Tony Curtis and Peter Falk. Overall, The Great Race is a comedy film that never ages.