• The Fugitive

    The Fugitive

    ★★★★★

    "I didn't kill my wife."
    "I don't care."

    The Fugitive is superb. It's gripping, entertaining, amusing at times and basically just really satisfying. Despite everything and that is a lot, The Fugitive of the title, Dr. Richard Kimble (Harrison Ford), can't forget that he is a doctor and it's his job to help people. This nearly gets him captured a few times and it's one of the major elements that sets the film apart from the rest. Harrison Ford and Tommy Lee Jones are both at the top of their game, added by a terrific script and direction. Overall, The Fugitive is a magnificent film!

  • Rear Window

    Rear Window

    ★★★★★

    "A murderer would never parade his crime in front of an open window."

    Rear Window takes place in a limited space, across the courtyard view of apartments. It's where voyeurism comes to you and where you in return get caught up in events or I should say, James Stewart gets caught up. Nonetheless, Grace Kelly was a true beauty that your eyes could never take off of. Overall, Rear Window is rich in statements of isolation, crime, voyeurism and immersion into the clockwork grind of daily life from a single perspective. It has a murder mystery plot, but it's also very inventive and wry. It's beautiful.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★★

    "We all go a little mad sometimes."

    Psycho is perfect all around. Alfred Hitchcock's own direction misleads viewers with each movement. He distracts us with side characters and clever hints in the dialogue. Bernard Herrmann's iconic score sets the tone for each scene with its loud stabs and haunting crescendos. The camera work is lovely with long panning shots of environments, steady cam shots of people, zoom in shots, bird's eye view, reflections in mirrors and a number of other brilliant diversions courtesy of Alfred Hitchcock's mind. Overall, Psycho is not only beautifully filmed, but fascinating to look at in its dreary locations and creepy sets.

  • North by Northwest

    North by Northwest

    ★★★★★

    "Handle with care, fellas. I'm valuable property."

    North by Northwest is the best spy film. Cary Grant plays a superb everyman that falls into the spy game and is subjected to the worst case of mistaken identity that you can imagine. Eva Marie Saint is the embodiment of a femme fatale. She is drop dead gorgeous and immaculately dressed by the great Edith Head. James Mason and Martin Landau are excellent as the ever plotting villains. Bernard Herrmann's iconic score keeps your heart pounding along with the action thanks to his dire soundtrack and symphony. Overall, North by Northwest is Alfred Hitchcock at his finest.

  • Marnie

    Marnie

    ★★★★★

    "You're very sexy with your face clean."

    Marnie is a Alfred Hitchcock psychological thriller that is a disturbing romance, drama and crime mystery shot as a film noir. Alfred Hitchcock's direction is stylized with a moody atmosphere and unsettling tone. Alfred Hitchcock's directorial style utilizes Dutch angles, long takes, intimate close-ups, red colored filters over the lens and flashing purple lights for a thunderous effect. The sleek and dreamy look to Marnie makes you feel at unease in every situation, so that you feel truly bad for Tippi Hedren's, Marnie. Overall, the acting is great by Sean Connery, Tippi Hedren and the story, dramatic and haunting.

  • Ordinary People

    Ordinary People

    ★★★★★

    "Giver her the goddamn camera!"

    Ordinary People is everything, but ordinary. It's one of the most brilliant films ever to grace the planet. It's the perfect screenplay, perfectly cast and directed magnificently by Robert Redford. This is a Mary Tyler Moore performance heretofore unseen or imagined. Timothy Hutton's career as an actor is entirely established by this film. Donald Sutherland and Judd Hirsch are at their best as well. Overall, Ordinary People is a timeless, outstanding film, it's story, the characters and the movie will stay with you.

  • The China Syndrome

    The China Syndrome

    ★★★★★

    "He was not a loony. He was the sanest man I ever knew in my life."

    The China Syndrome is an intense political thriller that has lost little of its power in the over 40 years since its release. Excellent performances from Jack Lemmon and Jane Fonda bring an emotional richness beyond just the plot points. Michael Douglas is fine in a supporting role that doesn't ask a lot of him, but where he deserves real credit is in producing the film in the first place. Overall, it's really a socially important Hollywood film from a time of fear and lack of knowledge of nuclear power.

  • Kramer vs. Kramer

    Kramer vs. Kramer

    ★★★★★

    "See you in the morning light."

    Kramer vs. Kramer is a wonderful, beautifully acted film about the meanings of love, friendship and above all parenthood. It's the film where Robert Benton's complex humanism really comes to full flower. It's a lovely story of a father-son relationship. Dustin Hoffman, Meryl Streep and Justin Henry all give flawless performances. Overall, Kramer vs. Kramer is so true to life that I didn't realize I was watching a movie, that's why the custody decision is realistic even today and that's what makes the film timeless, with the ending being so touching.

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★★

    "Here's Johnny!"

    The Shining is a psychological thriller masterpiece. Stanley Kubrick is a master at causing cinematic hysteria and just to think Jack Nicholson is really all alone in the Ballroom scene, creepy... Every time I watch I always find myself getting goosebumps, from start to finish. The Shining is terrifying in a psychological stance. It doesn't jump at you, but it screws with your head as if your going insane with the characters. Overall, everybody has their own theories as to what "The Shining" truly means, but there's no real answer and just as Stanley Kubrick himself said, "Real is good, Interesting is better."

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    The Invisible Man in a darker category much closer to modern horror. It has a nice balance of comedic relief combined with practical effects that are really neat to watch. No review would be complete without mentioning Claude Rains, a man with the unenviable task of playing a character whose face is by definition, almost never shown. Without Claude Rains' powerful voice or his talent in presenting his character's escalating madness, this movie would never have succeeded. As it stands, it's a movie that has something for just about everyone. You won't be disappointed.

  • Mission: Impossible - Fallout

    Mission: Impossible - Fallout

    ★★★★★

    Mission: Impossible - Fallout is brilliant from start to finish. Tom Cruise will do everything, anything to stun and amaze us, his audience. He rides the motorcycle against traffic, he flies the helicopter to the ground, spinning wildly, he jumped over tall buildings and almost didn't make it that he broke his foot in one scene which was used in the film and actually falls out of the helicopter while flying high over mountains, just nuts! He is a true entertainer that has dedicated his life and safety to ensuring that we have a great time watching his films. He's the Houdini of modern day actors.

  • Mission: Impossible - Ghost Protocol

    Mission: Impossible - Ghost Protocol

    ★★★★★

    Mission: Impossible - Ghost Protocol is fun action movie. Tom Cruise has done it again except this time his team has an edge. A comedic edge that it. Aside from the brilliant cinematographic feats of creativity and altitude, gorgeous scenery, a cleverly written and witty script, the actors are the real glue of this film. Jeremy Renner is the next big thing once he gets past this Hansel/Gretel mistake and works well with Tom Cruise's confident character, Simon Pegg's comedic relief and Paula Patton's beauty and elegance. This movie has all of the action and intrigue you always expect from Tom Cruise's movies.