• The Party

    The Party

    ★★★★★

    "Birdie Num-Num!"

    The Party is typical Peters Sellers being as brilliant as can be! I've watched the film (and all his films) over and over throughout the years and can picture no one else coming close to being able to pull off being a total bumbling character as Peter Sellers. Getting to a party, he starts off in almost an innocuous way. Blake Edwards magic is taking something from incipience to radiant (lovable) insanity! Also, Blake Edwards nails the late 60s LA groove and allows Peter Sellers to work his magic of improvization in speech and physical comedy. Overall, it's all satire, all good fun.

  • Theorem

    Theorem

    ★★★★★

    "Through the love you gave me I've become aware of my illness."

    Theorem is one of the greatest films ever made, where dialogue is almost never necessary. What a tragedy that Pier Paolo Pasolini was murdered at such an early age. The reason Terence Stamp character is God and not the Devil? He is the male version of the maid: blue eyes, brown hair, same facial expressions, same color clothing. He inspires, transforms and inspires awe. Silvana Mangano is so gorgeous and she's at the strength of her power as an actress in this role. Overall, Theorem is grim, but such a fantastic masterpiece.

  • PlayTime

    PlayTime

    ★★★★★

    "How do you say "drugstore" in French?"

    "Drugstore."

    PlayTime is an excellent peek into the mid century and the attitudes towards modernity. Jacques Tati is one of France's artistic treasures. He's original, yet he tells his cinema story the old-fashioned way by using images and sounds. Playtime is about being caught in a world filled with technology. Ordinary people in a tech world doing what they normally like to do: dance, eat and flirt. Overall, Jacques Tati tells his story through sound and images, very little French language, making viewing the images as his method of storytelling. He's a comic genius at work.

  • Midnight Cowboy

    Midnight Cowboy

    ★★★★★

    "I'm walkin' here! I'm walkin' here!"

    Midnight Cowboy is a timeless film. There are a few funny moments, but it's one of the saddest films I have ever seen. Joe Buck (Jon Voight) the wide eyed cowboy wannabe prostitute, who migrates from Texas to the seedy underbelly of New York City and Ratso Rizzo (Dustin Hoffman) the tubercular crippled petty thief living on the fringe of society forge an unlikely and ultimately tragic friendship. Jon Voight and Dustin Hoffman deliver a haunting tour de force that will stay with me for the rest of my life. Overall, it's an excellent film!

  • Planet of the Apes

    Planet of the Apes

    ★★★★★

    "Get your stinking paws off me, you damned dirty ape."

    Planet of the Apes is a classic in every sense of the word. The makeup holds up remarkably well and the story is still as relevant today as it was in 1968. It's one of Charlton Heston's best in one of his more daring roles. This classic has withstood shifts in culture and time. It even helped inspire kids to study anthropology, archaeology and history. Incisive Sci-Fi probes the consequences of our species' collective decisions. Overall, it's an excellent film, with great acting and it's a timeless film that seems to get more relevant with age.

  • Easy Rider

    Easy Rider

    ★★★★★

    🎶Born to Be Wild...🎶

    Easy Rider is a great film for the ages, a ground-breaker that changed the film industry. It's a classic film that takes a grainy, hard look at America and the rift between generations. Bigotry, racism, experimental drugs and all under a psychedelic blanket of bizarre camera work, scenic views and confusion about what life is meant to be. The film is provocative and profound. The story still resonates truth about prejudice against people based on their looks in America. Overall, Peter Fonda, Dennis Hopper, Jack Nicholson, motorcycles and a great soundtrack make "Easy Rider" an American classic.

  • Five Easy Pieces

    Five Easy Pieces

    ★★★★★

    "You want me to hold the chicken, huh?"

    "I want you to hold it between your knees."

    Five Easy Pieces is a really wonderful period piece of film, capturing the suffocating, conflicting, absurd archetypal and ingenuine truths of the time which gave rise to the bust out later in the decade. Outstanding acting performance with range and depth by Jack Nicholson. The way he clears things up in the restaurant scene is really at his best. Overall, the variety of characters and energies, along with the landscape and angles resulted in a very entertaining and introspective experience.

  • One Flew Over the Cuckoo's Nest

    One Flew Over the Cuckoo's Nest

    ★★★★★

    "I'm not going to let you down. I wouldn't leave you here this way. You're coming with me... Let's go."

    One Flew Over the Cuckoo's Nest is a touching testament to the power of empathy. Miloš Forman lets you understand what it's like confined in an insane asylum. He adapts Ken Kesey's novel into a insane comedy that leaves you feeling destroyed due to its sincere dramatic finale and motifs. It's a touching testament and Jack Nicholson gives one of the greatest performances ever. It's about power over people. Given the weapons at the institution's disposal, it doesn't look good for the challenger. Overall, excellent film.

  • Picnic at Hanging Rock

    Picnic at Hanging Rock

    ★★★★★

    "What we see and what we seem are but a dream, a dream within a dream."

    Picnic at Hanging Rock is a wonderful film. It's hypnotic, with beautiful, dreamlike cinematography and a haunting mystery. I was drawn into a feeling that cannot really be explained and carries right through to the end. Something about it just resonates within me and I find myself getting lost in its beauty, like when you're waking up from a wonderful dream and you try to stay in that world just a bit longer. Overall, it's subtle sensuality will put you in a trance, just like the power of Hanging Rock.

  • Le Samouraï

    Le Samouraï

    ★★★★★

    "There is no greater solitude than that of the samurai, unless it is that of the tiger in the jungle... perhaps."

    Le Samouraï is my all time favorite French film. Jean-Pierre Melville's thriller is a fascinating take on crime thrillers and underground mob assassination plots. Alain Delon is simply one of the coolest hitman's you will ever see. The music is fantastic. I love the moody, ominous score and the upbeat jazz music played live in the club. The film is loads of style, beautiful cinematography and set design, great music, ridiculously great actors/actresses playing mysterious and interesting characters with impeccable style. Overall, elegantly crime film.

  • Un Flic

    Un Flic

    ★★★★★

    "The only feelings mankind has ever inspired in policemen are those of indifference and derision."

    Un Flic is an brilliant heist film that really delivers. Alain Delon is perfectly cast as the hard-bitten cop, who doesn't hesitate to smack anyone around whom he thinks holds out on him. Richard Crenna as the suave nightclub owner-master thief is just as convincing. Catherine Deneuve also hits the mark as the woman the thief and the cop both dig. Overall, it's really a shame this was Jean-Pierre Melville's last film, it would have been fascinating to see what he would and could have done had he lived longer.

  • The Sicilian Clan

    The Sicilian Clan

    ★★★★★

    "Well, personally, I trust the engineer. He sounds okay to me. This is a professional job."

    The Sicilian Clan is a marvelous film. Realistic dialogue, family values, natural bodies and beauty, a little bit of European scenery. Vittorio Manalese (Jean Gabin) is excellent, Roger Sartet (Alain Delon) is his super cool self and Commissaire Le Goff (Lino Ventura) is the cop who will stop at nothing to get his man and put him away. Great score by Ennio Morricone, adds to the slickness of the film. Henri Verneuil is a master of the cinema and pulls no punches. Overall, it's a marvelous gangster film.