• Charlie's Angels

    Charlie's Angels

    ★★★½

    i think my favorite thing about this film was the fact that crispin glover said not a single word and was only referred to as Thin Man™️.  one star for each badass woman in this movie and an extra half for the fact that every time bill murray spoke i could only hear Garfield and that made me laugh so very much. very cool movie. oh to be 1/3 of an elite crime-fighting team, backed by an anonymous millionaire

  • Miss Americana

    Miss Americana

    ★★★★

    i did not think i could love her more. taylor swift is not only such an inspiration but also, call me naive if you’d like, a very down to earth person. i cried with her in this documentary, i started to understand piece by piece how traumatic and exhausting these last 4 years have been for her. you don’t have to like her or her music to sympathize with her and the shit she has had to deal with for…

  • Frozen

    Frozen

    ★★★

    damn, that’s cold

  • The Game

    The Game

    ★★★★½

    i watched this again for the 4th or 5th time & it still holds as one of my favorite movies of all time. is it perfect, without a flaw, the cinematography immaculate? no. but did it have me on the edge of my seat with every new development, wondering what crazy scenario was next? absolutely. and the least i can say about the ending is that i audibly gasped for a solid 4 minutes while watching it all unravel. i had…

  • Zoolander

    Zoolander

    ★★★

    “Sting would be another person who’s a hero. the music that he’s created over the years- i don’t really listen to it. but the fact that he’s making it, i respect that.” 
    this movie is & always has been a fever dream. i love it

  • Scream

    Scream

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    shaggy as a murderer was a shocker to say the least. 
    also billy just straight being like “hey you’ve been kinda sus since ur mom was murdered what’s up w that :/“ is so jank wtf

  • 27 Dresses

    27 Dresses

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    james marsden was a pleasant surprise. also the ending where all the brides are the bridesmaids in their respective dresses???? iconic

  • The Mask

    The Mask

    ★★★★

    the essence of Jim Carrey

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★★

    what’s going on?? i loved it so much. the ‘interview’ parts with the kids and the comments from john behind the camera made me lose my mind this is so so funny. also the random musical numbers about the most random shit was truly beautiful. the song do flowers exist at night was phenomenal. also the song about the white lady crying on the street in nyc? sensational. wonderful

  • (500) Days of Summer

    (500) Days of Summer

    ★★★★

    the expectation vs reality clip was so depressing and genius at the same time. but the end?? so good hello?? such a sweet film & also joseph gordon-levitt

  • Monsieur Lazhar

    Monsieur Lazhar

    ★★★★★

    a French film i could not recommend enough. it's shocking and unforgettable, a movie that shows the connection between student and teacher and how this important bond can prevail even through heartbreak and confusion. a wonderful film.

  • Dead Poets Society

    Dead Poets Society

    ★★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    as much as i wish this movie ended at the play scene, it doesn't. and because it doesn't the true symbolism of the movie comes to fruition. neil's death is my villain origin story and I truly love this movie through and through, despite the heartbreak it causes me. you can feel Robin Williams's passion for his role in this movie and it's magical.