Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
14
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
½
Edit this entry  
13
Maid in Manhattan

Maid in Manhattan

2002
×
★★★
Edit this entry  
11
Emma.

Emma.

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Scream

Scream

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Final Girls

The Final Girls

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Little Prince

The Little Prince

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
24
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
EverAfter

EverAfter

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Superbad

Superbad

2007
×
★★★½
Edit this entry  
07
Breathe In

Breathe In

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Barbie in The 12 Dancing Princesses

Barbie in The 12 Dancing Princesses

2006
×
Edit this entry  
02
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Memento

Memento

2000
×
Edit this entry  
28
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Postman Always Rings Twice

The Postman Always Rings Twice

1946
×
★★★
Edit this entry  
13
The Sixth Sense

The Sixth Sense

1999
×
★★★★
Edit this entry  
09
Kiss Me Deadly

Kiss Me Deadly

1955
×
★★★★
Edit this entry  
08
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Edit this entry  
06
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Joker

Joker

2019
×
★½
Edit this entry  
06
The Game

The Game

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Pacifier

The Pacifier

2005
×
★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Longest Yard

The Longest Yard

2005
×
Edit this entry  
22
Sophie: A Murder in West Cork

Sophie: A Murder in West Cork

2021
×
Edit this entry  
08
Thief

Thief

1981
×
★★★
Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★
Edit this entry  
02
The Burnt Orange Heresy

The Burnt Orange Heresy

2019
×
Edit this entry  
29
The Conjuring: The Devil Made Me Do It

The Conjuring: The Devil Made Me Do It

2021
×
★★
Edit this entry  
27
Collateral

Collateral

2004
×
★★★½
Edit this entry  
16
Rocks

Rocks

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Something Borrowed

Something Borrowed

2011
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Edit this entry  
12
The Hangover

The Hangover

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Mare of Easttown

Mare of Easttown

2021
×
Edit this entry  
07
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
06
Cruella

Cruella

2021
×
Edit this entry  
31
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Departed

The Departed

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
San Andreas

San Andreas

2015
×
½
Edit this entry  
08
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
28
High School Musical

High School Musical

2006
×
★★
Edit this entry  
28
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★
Edit this entry  
25
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
25
High School Musical 3: Senior Year

High School Musical 3: Senior Year

2008
×
Edit this entry  
23
High School Musical 2

High School Musical 2

2007
×
★★★
Edit this entry  
23
Aquamarine

Aquamarine

2006
×
★★★
Edit this entry  
22
Creep

Creep

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry