calamityhey has logged 579 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
29
My Blueberry Nights

My Blueberry Nights

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Gladiator

Gladiator

2000
×
Read the review Edit this entry  
28
Passion

Passion

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Bill & Ted Face the Music

Bill & Ted Face the Music

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
Elf

Elf

2003
×
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Let Him Go

Let Him Go

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jumping the Broom

Jumping the Broom

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Butterfly Effect

The Butterfly Effect

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Terminal

The Terminal

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Unknown

The Unknown

1927
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Kid Detective

The Kid Detective

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joan of Arc

Joan of Arc

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Nomadland

Nomadland

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Inventing the Future

Inventing the Future

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The New World

The New World

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
I Was at Home, But...

I Was at Home, But...

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Player

The Player

1992
×
Read the review Edit this entry  
14
Monster Hunter

Monster Hunter

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Good Deeds

Good Deeds

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
To the Ends of the Earth

To the Ends of the Earth

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
I Am Love

I Am Love

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Photograph

The Photograph

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
09
Freaky

Freaky

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
Apologies

Apologies

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Yentl

Yentl

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Space Is the Place

Space Is the Place

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Tommaso

Tommaso

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Bonnie and Clyde

Bonnie and Clyde

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Bear

Black Bear

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Dolly Parton's Christmas on the Square

Dolly Parton's Christmas on the Square

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
03
Jingle Jangle: A Christmas Journey

Jingle Jangle: A Christmas Journey

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Le Petit Soldat

Le Petit Soldat

1963
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Bad Trip

Bad Trip

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Merrily We Go to Hell

Merrily We Go to Hell

1932
×
★★★
Read the review Edit this entry