calamityhey has logged 55 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scoob!

Scoob!

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Personal History of David Copperfield

The Personal History of David Copperfield

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Artemis Fowl

Artemis Fowl

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Cape Fear

Cape Fear

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Strange Days

Strange Days

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
In a Lonely Place

In a Lonely Place

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Two Friends

Two Friends

1986
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
New York New York

New York New York

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
23
Visit

Visit

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Movie That Invites Pausing

Movie That Invites Pausing

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
France Against the Robots

France Against the Robots

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Death Race 2000

Death Race 2000

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Whole Town's Talking

The Whole Town's Talking

1935
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Phase IV

Phase IV

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Malcolm X

Malcolm X

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Abyss

The Abyss

1989
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
Read the review Edit this entry  
16
Slightly French

Slightly French

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Transformers: The Last Knight

Transformers: The Last Knight

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Anatomy of a Murder

Anatomy of a Murder

1959
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Eve's Bayou

Eve's Bayou

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shampoo

Shampoo

1975
×
Read the review Edit this entry  
11
Sergeant York

Sergeant York

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Pass Over

Pass Over

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Wedding Night

The Wedding Night

1935
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Transformers: Age of Extinction

Transformers: Age of Extinction

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Shockproof

Shockproof

1949
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
State and Main

State and Main

2000
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Vera Cruz

Vera Cruz

1954
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Janine

Janine

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Greetings from Africa

Greetings from Africa

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Vanilla Sex

Vanilla Sex

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dark Star

Dark Star

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Foxy Brown

Foxy Brown

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Fists in the Pocket

Fists in the Pocket

1965
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

Joe's Bed-Stuy Barbershop: We Cut Heads

1983
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Pleasure of Being Robbed

The Pleasure of Being Robbed

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
4 Little Girls

4 Little Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Action Point

Action Point

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
L'Âge d'Or

L'Âge d'Or

1930
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Why Does Mr. R. Run Amok?

Why Does Mr. R. Run Amok?

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry