Callum has logged 70 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
24
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Edit this entry  
21
Hardcore

Hardcore

1979
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Groundhog Day

Groundhog Day

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Tall T

The Tall T

1957
×
★★★★
Edit this entry  
17
Shrek Forever After

Shrek Forever After

2010
×
★★★
Edit this entry  
16
Ghostbusters II

Ghostbusters II

1989
×
★★★
Edit this entry  
14
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
14
A Matter of Loaf and Death

A Matter of Loaf and Death

2008
×
★★★★★
Edit this entry  
07
Gone

Gone

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Shrek the Third

Shrek the Third

2007
×
★★★
Edit this entry  
02
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Judy & Punch

Judy & Punch

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Friday Foster

Friday Foster

1975
×
★★★
Edit this entry  
10
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Telstar: The Joe Meek Story

Telstar: The Joe Meek Story

2009
×
★★★½
Edit this entry  
06
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Deliverance

Deliverance

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Luce

Luce

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Mona Lisa

Mona Lisa

1986
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Black Cat

The Black Cat

1981
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Long Good Friday

The Long Good Friday

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
11
The Day Shall Come

The Day Shall Come

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
Edit this entry  
22
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★
Edit this entry  
21
Rambo: Last Blood

Rambo: Last Blood

2019
×
★★★
Edit this entry  
12
Touch of Death

Touch of Death

1988
×
★★
Edit this entry  
11
Almost Human

Almost Human

1974
×
★★★
Edit this entry  
10
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mr. Turner

Mr. Turner

2014
×
★★★★
Edit this entry  
04
Withnail & I

Withnail & I

1987
×
★★★★
Edit this entry  
31
Guest House Paradiso

Guest House Paradiso

1999
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Brides of Dracula

The Brides of Dracula

1960
×
★★★★
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★★
Edit this entry  
28
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Edit this entry  
21
Shaft in Africa

Shaft in Africa

1973
×
★★★
Edit this entry  
21
Coffy

Coffy

1973
×
★★★
Edit this entry  
19
The Riverside

The Riverside

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Sheba, Baby

Sheba, Baby

1975
×
★★★½
Edit this entry  
17
Day of the Dead

Day of the Dead

1985
×
★★★★
Edit this entry  
15
Cobra

Cobra

1986
×
★★★½
Edit this entry