Callum has logged 133 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
04
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
02
John Cale: An Exploration of His Life & Music

John Cale: An Exploration of His Life & Music

1998
×
★★★½
Edit this entry  
28
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Rocky IV: Rocky Vs. Drago – The Ultimate Director's Cut

Rocky IV: Rocky Vs. Drago – The Ultimate Director's Cut

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
The New Centurions

The New Centurions

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Making of ROCKY VS. DRAGO by Sylvester Stallone

The Making of ROCKY VS. DRAGO by Sylvester Stallone

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Comanche Station

Comanche Station

1960
×
★★★
Edit this entry  
23
Charley Varrick

Charley Varrick

1973
×
★★★★
Edit this entry  
21
Wyatt Earp

Wyatt Earp

1994
×
★★★½
Edit this entry  
20
Out to Sea

Out to Sea

1997
×
★★½
Edit this entry  
20
Grumpy Old Men

Grumpy Old Men

1993
×
★★★
Edit this entry  
19
The Marksman

The Marksman

2021
×
★★★
Edit this entry  
13
Cry Macho

Cry Macho

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Eiger Sanction

The Eiger Sanction

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
10
Red Riding: The Year of Our Lord 1980

Red Riding: The Year of Our Lord 1980

2009
×
★★★★
Edit this entry  
05
Red Riding: The Year of Our Lord 1974

Red Riding: The Year of Our Lord 1974

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Magnum Force

Magnum Force

1973
×
★★★★
Edit this entry  
01
GoldenEye

GoldenEye

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
★★★
Edit this entry  
23
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Edit this entry  
22
Sudden Impact

Sudden Impact

1983
×
★★★★
Edit this entry  
18
Lucky

Lucky

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
In the Line of Fire

In the Line of Fire

1993
×
★★★½
Edit this entry  
09
The Run of the Country

The Run of the Country

1995
×
★★★★
Edit this entry  
08
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★★★
Edit this entry  
07
Black Death

Black Death

2010
×
★★★★
Edit this entry  
06
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Spectre

Spectre

2015
×
★★★
Edit this entry  
02
Being James Bond

Being James Bond

2021
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Browning Version

The Browning Version

1994
×
★★★★
Edit this entry  
27
10 to Midnight

10 to Midnight

1983
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Ride the High Country

Ride the High Country

1962
×
★★★½
Edit this entry  
25
Unforgiven

Unforgiven

1992
×
★★★★★
Edit this entry  
17
A Bug's Life

A Bug's Life

1998
×
★★★
Edit this entry  
17
Scott Walker: 30 Century Man

Scott Walker: 30 Century Man

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Dirty Work

Dirty Work

1998
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Ballad Of AJ Weberman

The Ballad Of AJ Weberman

2006
×
★★½
Edit this entry  
06
A Simple Twist of Fate

A Simple Twist of Fate

1994
×
★★★
Edit this entry  
04
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★
Edit this entry  
02
Enduring Love

Enduring Love

2004
×
★★★★
Edit this entry  
01
Layer Cake

Layer Cake

2004
×
★★★★
Edit this entry  
30
Looking for Richard

Looking for Richard

1996
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★★
Edit this entry  
28
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★½
Edit this entry  
27
'71

'71

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
W.

W.

2008
×
★★★
Edit this entry  
26
Nixon

Nixon

1995
×
★★★★½
Edit this entry