CalvinLaw has logged 31 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Swallow

Swallow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Girlhood

Girlhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Coming Home

Coming Home

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
7500

7500

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Buffaloed

Buffaloed

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Sansho the Bailiff

Sansho the Bailiff

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Art of Self-Defense

The Art of Self-Defense

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Escape from Pretoria

Escape from Pretoria

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Punishment Park

Punishment Park

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hunt

The Hunt

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Bound

Bound

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Maggie

Maggie

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Night and Fog

Night and Fog

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Sweet Hereafter

The Sweet Hereafter

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Watermelon Woman

The Watermelon Woman

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Sophie Scholl: The Final Days

Sophie Scholl: The Final Days

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Cremator

The Cremator

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Da 5 Bloods

Da 5 Bloods

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Gook

Gook

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Black Power Mixtape 1967-1975

The Black Power Mixtape 1967-1975

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Way Back

The Way Back

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
A Street Cat Named Bob

A Street Cat Named Bob

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Fruitvale Station

Fruitvale Station

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
In the Heat of the Night

In the Heat of the Night

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry