Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
16
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Ghostbusters: Afterlife

Ghostbusters: Afterlife

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Boy

Boy

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
22
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Deck the Halls

Deck the Halls

2006
×
★★
Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Spider-Man: Far From Home

Spider-Man: Far From Home

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Home Sweet Home Alone

Home Sweet Home Alone

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Spider-Man 3

Spider-Man 3

2007
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
17
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★
Edit this entry  
11
The Battle of Algiers

The Battle of Algiers

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★
Edit this entry  
31
Joker

Joker

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Empty Man

The Empty Man

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Edit this entry  
27
Secret Window

Secret Window

2004
×
★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
National Theatre Live: Hamlet

National Theatre Live: Hamlet

2015
×
★★★★
Edit this entry  
16
Black Widow

Black Widow

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
15
Tinker Tailor Soldier Spy

Tinker Tailor Soldier Spy

2011
×
★★★
Edit this entry  
12
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Free Guy

Free Guy

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tremors

Tremors

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
DodgeBall: A True Underdog Story

DodgeBall: A True Underdog Story

2004
×
★½
Edit this entry  
25
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Edit this entry  
23
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Forgetting Sarah Marshall

Forgetting Sarah Marshall

2008
×
★★★½
Edit this entry  
14
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

Shang-Chi and the Legend of the Ten Rings

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Sicario

Sicario

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Cruella

Cruella

2021
×
★★★
Edit this entry  
29
Breathless

Breathless

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry