Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Waitress

Waitress

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Legend

Legend

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Old

Old

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
D.E.B.S.

D.E.B.S.

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Amy

Amy

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Waves

Waves

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Virgin Suicides

The Virgin Suicides

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Candy

Candy

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Mary and Max

Mary and Max

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Joy

Joy

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cube

Cube

1997
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Lost in Translation

Lost in Translation

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Holes

Holes

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry