• Mary and Max

    Mary and Max

    ★★★★★

    Rewatching this movie 

    IF U HAVENT SEEN THIS MOVIE PLEASE WATCH IT!!!!!
    The cartoon style is so uncomfortable it matches the plot so fucking well. The voice actors r rlly good and the representation of autism is to me personally just so amazing. It hurts to see sometimes. 

    I just love to see ideas like this be executed so brilliantly. Despite everything that happens u still have this nice feeling after watching the movie. The good and the bad counteract each other so brilliantly. Just want to force ppl to watch it.

  • Waitress

    Waitress

    ★★★½

    I think that the shots are cool and that it looks like Taylor swift directed it. Old Joe is a sigma male. That’s it 🤘

  • Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    Neon Genesis Evangelion: The End of Evangelion

    ★★★★★

    Rei’s character is so clever to me because the whole theme of having to accept yourself.. How can you do that without a sense of self? Rei was bought into the world as essentially a clone (made of red clay omg man is god) and there is nothing for her to accept except the environment around her. She’d never made a choice of her own before, there was nothing for her to look back on, when told about her sacrificing…

  • Les Misérables

    Les Misérables

    ★★★½

    To me Anne Hathaway’s ‘i dreamed a dream’ just feels like it simply came out, like, it’s all the feeling she can muster up in that situation as she’s just so exhausted. 

    I dont know if anyone wuld agree with me on this butttt Russell Crowe’s character I think is ACTED quite realistically. I don’t know what they were trying to do with his singing, like maybe try to portray his more sensitive and morally questioning side through song???? I…

  • Megamind

    Megamind

    ★★★★

    Metroman bullied megamind into a having an inferiority complex. Megamind never had an intent to do any harm as he thought he’d never beat metroman. Once he thought the damage had actually been done, the guy became a functioning member of society (hell, he basically became THREE functioning members of society). It’s only when Titan comes along (who he created because he thinks he’s out of his depth and wants to go back to being inferior to someone else) he…

  • Legend

    Legend

    ★★★

    Just a comment on how beautiful Frances’s dresses are . Beautiful. Kind of cheesy, but not bad…. I watched this wine drunk with my best friend !!!! I’m happy. Good memory with a decent film <3 ( I love u Mary )

  • Old

    Old

    ★★

    I watched this on my birthday because I thought it would make it more funny. I found the way that the foreshadowing was so obvious to be really funny and cringe but nobody else was laughing along with me in the cinema. BUT COME OOONNNN ‘stop thinking about the future 😫😫😫’ ‘I can’t wait to hear u sing like that when u grow up 😩’. The one thing I did like was that couple that grew old together and were actually happy in such awful circumstances Idk felt kind of absurd and cute. Anyways this movie was fun to watch, what a birthday treat !

  • American Psycho

    American Psycho

    ★★★★½

    Things to say… uhmmmmm… what an absurd movie!

    At first I hated how women were depicted in this movie (they’re all fucking idiots) but then I realised who’s eyes we see the women through. This misogynistic perspective emphasises truly how psychopathic Patrick is… to see women as a subspecies made for sex and murder, it reflects perfectly on ‘the woman’ role in a patriarchal society. The movie reflects on this view point from a literal psychopath, which to me really…

  • School of Rock

    School of Rock

    ★★★

    ABSTRACT CONCEPT: school of rock inverted. A worn out mathematician/ accountant goes to teach at a punk rock school pretending to be his punk room mate. Teaches math to punk rock youths: they learn the beauty behind maths. Things just make sense to them now. The fake gets found. He’s not really punk rock he’s a math teacher at heart. He becomes washed out again. The newly formed math students lure him out the mathlete competition they don’t win but…

  • D.E.B.S.

    D.E.B.S.

    ★★½

    It’s not like I don’t like this movie... it’s just... OH COME ON PEOPLE!! YES I LOVE SEXY HOT LESBIANS OF COURSE I DO..... BUT.... 

    I have to wonder, as a wlw myself,  is the over sexualisation of lesbian school girls in this movie REALLY a positive thing ???? Like the only time I’ve ever seen conventionally attractive lesbians on screen they just HAVE to be sexualised. Let’s not act like this isn’t a GUYS wet dream, heck, it’s even…

  • Amy

    Amy

    ★★★★★

    There won’t be anyone quite like her

  • Tower Heist

    Tower Heist

    ★★★

    Funny and wholesome... as all heist movies should be