• Ida

    ★★★½

  • Her

    ★★★½

  • Locke

    ★★★★

  • Young & Beautiful

    ★★★½

  • About Time

    ★★★

  • We're the Millers

    ★★

  • Blue Jasmine

    ★★★★

  • Blue Is the Warmest Color

    ★★★½

  • Only God Forgives

    ★★★★

  • Twice Born

    ★★★

  • Frances Ha

    ★★★½

  • The Act of Killing

  • Holy Motors

  • Vanishing Waves

    ★★★★

  • Laurence Anyways

    ★★★

  • Dark Shadows

    ★★½

  • Inside

    ★★★★

  • Zenne Dancer

    ★★★

  • Bu Son Olsun

    ★★★½

  • The Hidden Face

    ★★★

  • Shame

    ★★★★

  • The Skin I Live In

    ★★★★

  • Drive

    ★★★★

  • Melancholia

    ★★★★★

  • Oslo, August 31st

    ★★★★

  • We Need to Talk About Kevin

  • Tomboy

    ★★½

  • The Turin Horse

    ★★★★½

  • A Separation

    ★★★★★

  • Take Shelter

    ★★★½

  • Perfect Sense

    ★★★

  • Another Earth

    ★★★

  • Our Grand Despair

    ★★★½

  • 127 Hours

    ★★½

  • The Ward

  • Incendies

    ★★★★½

  • Black Swan

    ★★★★

  • I Saw the Devil

    ★★★★½

  • Inception

    ★★★½

  • Heartbeats

    ★★★½

  • Room in Rome

  • Shutter Island

    ★★★★

  • Blue Valentine

    ★★★★★

  • Majority

    ★★

  • Avatar

    ★★★½

  • Vavien

    ★★★★

  • Triangle

    ★★★½

  • Kosmos

  • Enter the Void

    ★★★★

  • Dogtooth

    ★★★★★

  • I Killed My Mother

    ★★★★

  • Antichrist

    ★★★½

  • Up

    ★★★★

  • Drag Me to Hell

    ★★★½

  • Mary and Max

    ★★★★★

  • My Only Sunshine

    ★★★★

  • Vicky Cristina Barcelona

    ★★★½

  • There Will Be Blood

    ★★★★

  • The Man from Earth

    ★★★★

  • My Blueberry Nights

  • The Hills Have Eyes 2

  • Zodiac

    ★★★★

  • A Small Doomsday

    ★★★½

  • Destiny

    ★★★★

  • Times and Winds

    ★★★

  • The Fountain

    ★★★★★

  • Pan's Labyrinth

    ★★★★★

  • Reprise

    ★★★★

  • The Devil Wears Prada

  • Candy

    ★★★½

  • The Hills Have Eyes

    ★★★

  • Wristcutters: A Love Story

    ★★★★