• Halloween

  • The Hills Have Eyes

  • Suspiria

    ★★★

  • Carrie

    ★★★½

  • Salò, or the 120 Days of Sodom

    ★★★

  • The Rocky Horror Picture Show

    ★★★★

  • Mirror

    ★★★★★

  • The Texas Chain Saw Massacre

    ★★★★

  • A Woman Under the Influence

    ★★★★★

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★★

  • Sweet Movie

  • Shame

    ★★★★

  • Rosemary's Baby

    ★★★★★

  • Persona

    ★★★★★

  • Repulsion

    ★★★★

  • Winter Light

    ★★★★★

  • Cléo from 5 to 7

    ★★★★

  • Psycho

    ★★★★★

  • Vertigo

    ★★★★

  • Wild Strawberries

    ★★★★★

  • The Seventh Seal

    ★★★★★

  • Rear Window

    ★★★★

  • Dial M for Murder

    ★★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★★

  • Ikiru

    ★★★★★

  • Metropolis

    ★★★★