Sort by

Captain_Soupy has logged 130 entries for films during July 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Pitch Black

Pitch Black

2000
×
★★
Edit this entry  
31
Deep Blue Sea

Deep Blue Sea

1999
×
★★★½
Edit this entry  
31
Cruel Jaws

Cruel Jaws

1995
×
★★½
Edit this entry  
31
Jaws: The Revenge

Jaws: The Revenge

1987
×
★½
Edit this entry  
31
The Color Purple

The Color Purple

1985
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Jungle Cruise

Jungle Cruise

2021
×
★★★
Edit this entry  
30
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Animatrix

The Animatrix

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Bound

Bound

1996
×
★★★★★
Edit this entry  
29
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
The Eagle Shooting Heroes

The Eagle Shooting Heroes

1993
×
★★★½
Edit this entry  
28
Ashes of Time

Ashes of Time

1994
×
★★½
Edit this entry  
28
Chungking Express

Chungking Express

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Cars 2

Cars 2

2011
×
★★★
Edit this entry  
27
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Settlers

Settlers

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Young Bess

Young Bess

1953
×
★★★
Edit this entry  
25
Val

Val

2021
×
★★★
Edit this entry  
25
Pig

Pig

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

Roadrunner: A Film About Anthony Bourdain

2021
×
★★
Edit this entry  
25
Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

Woodstock 99: Peace, Love, and Rage

2021
×
★★★★
Edit this entry  
25
Ghost World

Ghost World

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Crumb

Crumb

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Return to Peyton Place

Return to Peyton Place

1961
×
★½
Edit this entry  
24
The Lost World: Jurassic Park

The Lost World: Jurassic Park

1997
×
★★★★
Edit this entry  
24
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Twilight Zone: The Movie

Twilight Zone: The Movie

1983
×
★★½
Edit this entry  
24
Poltergeist

Poltergeist

1982
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
24
E.T. the Extra-Terrestrial

E.T. the Extra-Terrestrial

1982
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Jaws 3-D

Jaws 3-D

1983
×
★★
Edit this entry  
24
The Parallax View

The Parallax View

1974
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Jolt

Jolt

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Xtreme

Xtreme

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
HYDRA

HYDRA

2019
×
★★★★
Edit this entry  
22
Snake Eyes: G.I. Joe Origins

Snake Eyes: G.I. Joe Origins

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Old

Old

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★
Edit this entry  
21
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Breaking Wind

Breaking Wind

2012
×
Edit this entry  
20
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Jaws 2

Jaws 2

1978
×
★★★½
Edit this entry  
19
Peyton Place

Peyton Place

1957
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Glass

Glass

2019
×
½
Read prior review Edit this entry  
18
Split

Split

2016
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
18
The Visit

The Visit

2015
×
★★★½
Edit this entry  
18
For Your Eyes Only

For Your Eyes Only

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Mowgli: Legend of the Jungle

Mowgli: Legend of the Jungle

2018
×
★★
Edit this entry