• Uncut Gems

    ★★★★★

  • Parasite

    ★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Climax

    ★★★½

  • Phantom Thread

    ★★★★★

  • Jumanji: Welcome to the Jungle

    ★★★

  • Wormwood

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★½

  • The Death of Stalin

    ★★★★½

  • mother!

    ★★★★

  • Brawl in Cell Block 99

    ★★★★★

  • The Shape of Water

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Good Time

    ★★★★

  • The Killing of a Sacred Deer

    ★★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • The Disaster Artist

    ★★½

  • Kong: Skull Island

    ★★

  • The Dinner

    ★½

  • Call Me by Your Name

    ★★★

  • Fences

    ★★★½

  • Silence

    ★★★½

  • Arrival

    ★★★

  • Florence Foster Jenkins

    ★★

  • Tower

    ★★★★

  • Everybody Wants Some!!

    ★½

  • 10 Cloverfield Lane

    ★★★

  • Kedi

    ★★★½

  • Hail, Caesar!

    ★½

  • Cameraperson

    ★★★★★

  • Manchester by the Sea

    ★★★½

  • The Revenant

    ★★½

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★½

  • The Hateful Eight

    ★★★★

  • The Big Short

  • Bone Tomahawk

    ★★★½

  • Spotlight

    ★★½

  • The Wave

    ★★

  • The Gift

    ★★★

  • Sicario

    ★★★½

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • 45 Years

    ★★★

  • The Witch

    ★★★★½

  • Ex Machina

    ★½

  • A Most Violent Year

    ★★½

  • Interstellar

    ★★★

  • John Wick

    ★★½

  • Inherent Vice

    ★★★★

  • Gone Girl

    ★★

  • Phoenix

    ★★★★

  • The Duke of Burgundy

    ★★★★

  • Nightcrawler

    ★★★★

  • They Came Together

    ★★½

  • Foxcatcher

    ★★★★

  • The Homesman

    ★★★★½

  • Mr. Turner

    ★★★

  • God's Not Dead

  • Boyhood

    ★★★½

  • Life Itself

    ★★★½

  • Anchorman 2: The Legend Continues

    ★★½

  • The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

  • American Hustle

  • Oldboy

    ★★½

  • The Counselor

    ★★★★

  • 12 Years a Slave

    ★★★½

  • Grand Piano

    ★★★

  • Captain Phillips

    ★★★★

  • Escape Plan

    ★★★

  • Metallica: Through the Never

    ★★½

  • Coherence

    ★★★½

  • Visitors

    ★★★

  • Prisoners

    ★½