Sort by

Alexander V has logged 365 entries for films during 2013.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Superman/Batman: Apocalypse

Superman/Batman: Apocalypse

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Batman: Under the Red Hood

Batman: Under the Red Hood

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Platoon

Platoon

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Hitman

Hitman

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Usual Suspects

The Usual Suspects

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Battle for the Planet of the Apes

Battle for the Planet of the Apes

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
47 Ronin

47 Ronin

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
29
Conquest of the Planet of the Apes

Conquest of the Planet of the Apes

1972
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Escape from the Planet of the Apes

Escape from the Planet of the Apes

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Beneath the Planet of the Apes

Beneath the Planet of the Apes

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Three Kings

Three Kings

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Planet of the Apes

Planet of the Apes

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Dragon Eyes

Dragon Eyes

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Fanboys

Fanboys

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Gladiator

Gladiator

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Eagle

The Eagle

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Vikingdom

Vikingdom

2013
×
★½
Read the review Edit this entry  
26
28 Weeks Later

28 Weeks Later

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Legion

Legion

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Double

The Double

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Europa Report

Europa Report

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Freelancers

Freelancers

2012
×
Read the review Edit this entry  
23
Sherlock Holmes: A Game of Shadows

Sherlock Holmes: A Game of Shadows

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Frozen

Frozen

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Adventures of Baron Munchausen

The Adventures of Baron Munchausen

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Grey

The Grey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Horrible Bosses

Horrible Bosses

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thru the Moebius Strip

Thru the Moebius Strip

2004
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
The Disappearance of Alice Creed

The Disappearance of Alice Creed

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Inkheart

Inkheart

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden

Seal Team Six: The Raid on Osama Bin Laden

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Dead Man Down

Dead Man Down

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
White House Down

White House Down

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Spider-Man 2

Spider-Man 2

2004
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Guard

The Guard

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Surrogates

Surrogates

2009
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Cloud Atlas

Cloud Atlas

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Dance with the Devil

Dance with the Devil

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Right at Your Door

Right at Your Door

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Empire of the Ants

Empire of the Ants

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Secret Agents

Secret Agents

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Smokin' Aces

Smokin' Aces

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Undisputed

Undisputed

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Undisputed III: Redemption

Undisputed III: Redemption

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Serenity

Serenity

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Duellists

The Duellists

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Core

The Core

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry