• I Care a Lot

    I Care a Lot

    ★★½

    Surprising amount of action in this movie, I was shocked! Sign me up for the Diane Wiest Protecc Unit

  • The Italian Job

    The Italian Job

    ★★★★★

    whole movie builds to when Charlize gets to punch Edward Norton in the face

  • Furious 7

    Furious 7

    Somewhere between all the tracking shots of boobs and butts...Vin Deisel lifts up a Lambo by himself

  • The High Note

    The High Note

    Man I am so annoyed at how bad the music was in this movie

  • Gone Girl

    Gone Girl

    ★★★★

    the clothing equivalent of Amy's voice would be a floor-length bias cut ivory silk column dress with puffs of rabbit fur (just murdered) on the sleeves

  • In & of Itself

    In & of Itself

    ★★★½

    𝗜 𝗔𝗠




    ᴹᴬˣˣᴵᴺᴵᔆᵀᴬ

  • Spinster

    Spinster

    ★★½

    hm what is the opposite of a charm offensive

  • Promising Young Woman

    Promising Young Woman

    ★★★★

    the more I think about this movie, the more I think it's great.
    bo burnham freakishly large

  • Scare Me

    Scare Me

    ★★★½

    Just a long Josh Ruben character reel and I love it

  • Jesus Christ Superstar

    Jesus Christ Superstar

    ★★★★

    I guess it’s a good movie if you like porno smut!!!

  • Broadcast News

    Broadcast News

    ★★½

    Holly Hunter’s costume designer is a criminal

  • Save Yourselves!

    Save Yourselves!

    ★★★★

    millennials working on self improvement during a crisis is NOT FUNNY TO ME