Highest rated films

  • Nomadland

    ★★★★★

  • The Queen's Gambit

    ★★★★

  • On the Rocks

    ★★★★

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • The Forty-Year-Old Version

    ★★★½

  • French Exit

    ★★★½

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • The High Note

    ★★★

  • Lady Bird

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • Back to the Future

    ★★★★★

  • Casablanca

    ★★★★★

  • When Harry Met Sally...

    ★★★★★

  • Almost Famous

    ★★★★★

  • Rushmore

    ★★★★★

  • 20th Century Women

    ★★★★★

  • The Sound of Music

    ★★★★★

  • Young Frankenstein

    ★★★★★

  • Roman Holiday

    ★★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • Moonstruck

    ★★★★★

  • Charade

    ★★★★★

  • Hannah and Her Sisters

    ★★★★★

  • Little Women

    ★★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 272 Films watched
  • 22.7 Average per month
  • 5.2 Average per week

Milestones

First Film

The Farewell

Jan 4

Most Watched

Reds

7 times

Working Girl

4 times

You've Got Mail

4 times

When Harry Met Sally...

3 times

Crossing Delancey

3 times

Last Film

Working Girl

Dec 31

Genres, countries & languages

Comedy
190 films
Drama
146 films
Romance
112 films
Family
27 films
Crime
24 films
Documentary
23 films
Fantasy
18 films
Music
14 films
Mystery
10 films
Adventure
10 films
USA
256 films
UK
12 films
Germany
7 films
Canada
6 films
Japan
5 films
France
4 films
China
2 films
India
1 film
Australia
1 film
Ireland
1 film
English
272 films
French
42 films
German
26 films
Italian
20 films
Spanish
14 films
Russian
11 films
Finnish
7 films
Hungarian
4 films
Japanese
3 films

Breakdown

2020 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 45 Added 138

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Carrie’s most liked review

David Byrne's American Utopia

tried to like it for spike but instead just once again found it deeply ironic that a man who was abusive towards his old bandmates and dismisses groups who reunite as engaging in meaningless "nostalgia exercises" has absolutely no problem having like 90% of his solo performances capitalize on his band's nostalgic hits and keeping the praise all for himself

More reviews

Highs and lows

Highest Average

The Queen's Gambit
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Slapstick (Of Another Kind)
Average weighted rating:

1.8

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

3.9

Most Obscure

Robert Klein: The Amorous Busboy of Decatur Avenue

Films Carrie watched in 2020

  • Working Girl
  • What's Up, Doc?
  • Charade
  • The Graduate
  • Sabrina
  • Father Goose
  • Indiscreet
  • The Way We Were
  • Casablanca
  • Stepmom
  • Sabrina
  • Little Women
  • Little Women
  • Little Women
  • The Bishop's Wife
  • Christmas in Connecticut
  • Desk Set
  • Mixed Nuts
  • The Shop Around the Corner
  • The Sound of Music
  • Miracle on 34th Street
  • Metropolitan
  • Scrooged
  • Reds
  • Heartburn
  • You've Got Mail
  • When Harry Met Sally...
  • All That Jazz
  • Sleepless in Seattle
  • A Bad Moms Christmas
  • The Prom
  • The Santa Clause
  • Sleepless in Seattle
  • Let Them All Talk
  • Nomadland
  • Hannah and Her Sisters
  • Take Her, She's Mine
  • Love, Weddings & Other Disasters
  • Broadcast News
  • This Is My Life
  • Crossing Delancey
  • Mixed Nuts
  • Julie & Julia
  • Happiest Season
  • You've Got Mail
  • Robert Klein: The Amorous Busboy of Decatur Avenue
  • Robert Klein: Unfair & Unbalanced
  • Lady Bird
  • The Forty-Year-Old Version
  • The Family Stone
  • Everything Is Copy
  • The Christmas Chronicles: Part Two
  • When Harry Met Sally...
  • Wonder Boys
  • Dolly Parton's Christmas on the Square
  • Rumor Has It...
  • The Natural
  • Roman Holiday
  • Mamma Mia! Here We Go Again
  • Home for the Holidays
  • Local Hero
  • The Queen's Gambit
  • Moonstruck
  • Uncle Buck
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Ocean's Eleven
  • Primary Colors
  • Bombshell
  • The First Wives Club
  • Paper Moon
  • Ishtar
  • Tootsie
  • You've Got Mail
  • The Mirror Has Two Faces
  • Harriet the Spy
  • The Only Living Boy in New York
  • Rip Girls
  • Practical Magic
  • Young Frankenstein
  • Troop Beverly Hills
  • Hocus Pocus
  • Married to the Mob
  • Then Came You
  • David Byrne's American Utopia
  • 20th Century Women
  • The Glorias
  • First Family
  • Up Close & Personal
  • The Witches of Eastwick
  • Rushmore
  • On the Rocks
  • Mamma Mia!
  • Postcards from the Edge
  • Town Bloody Hall
  • Between the Lines
  • Kate & Leopold
  • Jane Fonda in Five Acts
  • The Trial of the Chicago 7
  • Mystic Pizza
  • Annie
  • Beetlejuice
  • French Exit
  • Working Girl
  • Ghostbusters II
  • Little Women
  • Once Around
  • Two for the Road
  • The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother
  • Paper Moon
  • Heartburn
  • Father of the Bride
  • This Is My Life
  • On the Rocks
  • When Harry Met Sally...
  • Guess Who's Coming to Dinner
  • The Prisoner of Second Avenue
  • Guys and Dolls
  • Hook
  • Peggy Sue Got Married
  • Honeysuckle Rose
  • Primary Colors
  • Here and Now
  • Unpregnant
  • Primary Colors
  • Back to the Future Part II
  • Back to the Future
  • The Parent Trap
  • City Heat
  • Ocean's Eight
  • Mother
  • Crossing Delancey
  • Merrily We Go to Hell
  • I Used to Go Here
  • Harold and Maude
  • Bulworth
  • Pineapple Express
  • Reds
  • Bonnie and Clyde
  • Ghostbusters
  • Such Good Friends
  • The Meyerowitz Stories (New and Selected)
  • The Birdcage
  • Regarding Henry
  • While We're Young
  • Husbands
  • A Mighty Wind
  • Reds
  • Shampoo
  • Book Club
  • Shirley
  • Hustling
  • Terms of Endearment
  • Tootsie
  • Won Ton Ton: the Dog Who Saved Hollywood
  • Crossing Delancey
  • Family
  • The Meddler
  • Juliet, Naked
  • Only When I Laugh
  • Palm Springs
  • Babyteeth
  • I Know a Woman Like That
  • She's Funny That Way
  • Almost Famous
  • Love After Love
  • You've Got Mail
  • Young Frankenstein
  • You Can Count on Me
  • Raise Hell: The Life & Times of Molly Ivins
  • Annie
  • The Year of Spectacular Men
  • Lovely & Amazing
  • Inherent Vice
  • Midnight Run
  • Buffaloed
  • Molly's Game
  • The Upside of Anger
  • The Watermelon Woman
  • Joyce at 34
  • An Unmarried Woman
  • The Cheap Detective
  • Chisholm '72: Unbought & Unbossed
  • Reds
  • Love, Gilda
  • Love, Gilda
  • Georgia Rule
  • A Prairie Home Companion
  • Georgia Rule
  • Mrs. America
  • The High Note
  • Visiting Hours
  • Town & Country
  • Honey, I Shrunk the Kids
  • Best Friends
  • Her Smell
  • Now and Then
  • Studio 54
  • Snatched
  • California Split
  • My Girl
  • Young Frankenstein
  • Reds
  • Clue

See all 272

World map

Highly rated films Carrie is yet to see

  • Euphoria: Trouble Don't Last Always
  • The Father
  • Hamilton
  • Black Is King
  • Wolfwalkers
  • Soul
  • Mangrove
  • Quo Vadis, Aida?

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more