Highest rated films

  • Barb and Star Go to Vista Del Mar

    ★★★★

  • Pretend It's a City

    ★★★★

  • WandaVision

    ★★★½

  • Moxie

    ★★★½

  • kid 90

    ★★★

  • Nomadland

    ★★★★★

  • You've Got Mail

    ★★★★★

  • The Producers

    ★★★★★

  • Margaret

    ★★★★★

  • Reds

    ★★★★★

  • Crossing Delancey

    ★★★★★

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★★★½

  • Minari

    ★★★★½

  • The Parent Trap

    ★★★★½

  • Blazing Saddles

    ★★★★½

  • Sleepless in Seattle

    ★★★★½

  • The Birdcage

    ★★★★½

  • Shampoo

    ★★★★½

  • Yentl

    ★★★★½

  • Lost in Translation

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 82 Films watched
  • 20.5 Average per month
  • 4.8 Average per week

Milestones

First Film

The Birdcage

Jan 1

Most Watched

The Mirror Has Two Faces

twice

Born Yesterday

twice

Ishtar

twice

Last Film

Mistress America

Apr 22

Genres, countries & languages

Comedy
59 films
Drama
37 films
Romance
32 films
Thriller
8 films
Crime
8 films
Mystery
6 films
Music
5 films
Family
5 films
Documentary
5 films
Adventure
3 films
USA
78 films
UK
6 films
Canada
3 films
France
3 films
Germany
2 films
Ireland
2 films
Japan
2 films
Australia
1 film
Brazil
1 film
English
82 films
French
12 films
Spanish
7 films
German
4 films
Italian
4 films
Yiddish
2 films
Hungarian
1 film
Dutch
1 film
Finnish
1 film

Breakdown

2021 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 14 Added 19

Watchlist

Stars

Directors

Crew & studios

Carrie’s most liked review

kid 90

★★★

not brian austin green trying to make us feel bad that no one liked his rap album in 1996

More reviews

Highs and lows

Highest Average

Paddington 2
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Like a Boss
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Knives Out
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Starring Austin Pendleton

Films Carrie watched in 2021

  • Mistress America
  • The Mirror Has Two Faces
  • Bonjour Tristesse
  • Hello Again
  • My Salinger Year
  • One from the Heart
  • Klute
  • In the Spirit
  • Annie
  • French Exit
  • Shiva Baby
  • Shampoo
  • Drop Dead Gorgeous
  • Coming 2 America
  • Truth
  • Hello, My Name Is Doris
  • Knives Out
  • Party Girl
  • A New Leaf
  • Audrey
  • kid 90
  • The Palm Beach Story
  • Working Girl
  • Broken Flowers
  • You've Got Mail
  • Lost in Translation
  • WandaVision
  • Moxie
  • Nine to Five
  • Legal Eagles
  • Rules Don't Apply
  • Wild Oats
  • Josie and the Pussycats
  • Primary Colors
  • Minari
  • Design for Living
  • Paddington 2
  • Born Yesterday
  • 101 Dalmatians
  • Barb and Star Go to Vista Del Mar
  • Betsy's Wedding
  • Ishtar
  • Phffft!
  • Like a Boss
  • Reds
  • Sleepless in Seattle
  • The Goodbye Girl
  • Mr. Blandings Builds His Dream House
  • The Adventure of Sherlock Holmes' Smarter Brother
  • Blazing Saddles
  • The Producers
  • The Electric Horseman
  • One Fine Day
  • It Should Happen to You
  • Just Between Friends
  • Indiscreet
  • My Fair Lady
  • Rachel Getting Married
  • After Hours
  • The Lizzie McGuire Movie
  • Starring Austin Pendleton
  • What's Up, Doc?
  • Yentl
  • The Parent Trap
  • Mike Nichols: An American Master
  • Ishtar
  • One Night in Miami...
  • The American President
  • Clue
  • Margaret
  • Family Plot
  • Pretend It's a City
  • Nomadland
  • The Mirror Has Two Faces
  • Promising Young Woman
  • Ocean's Thirteen
  • Ocean's Twelve
  • Born Yesterday
  • Crossing Delancey
  • The Guilt Trip
  • Danny Collins
  • The Birdcage

World map

Highly rated films Carrie is yet to see

  • Euphoria: F*ck Anyone Who’s Not a Sea Blob
  • Judas and the Black Messiah
  • Mass
  • Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time
  • CODA
  • Petite Maman
  • On the Count of Three
  • Raya and the Last Dragon

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more