Carter has logged 408 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Edit this entry  
28
American Graffiti

American Graffiti

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Edit this entry  
26
A Christmas Story

A Christmas Story

1983
×
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★
Edit this entry  
25
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1938
×
★★½
Edit this entry  
25
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Ron's Gone Wrong

Ron's Gone Wrong

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
24
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Akira

Akira

1988
×
★★★
Edit this entry  
19
Ikiru

Ikiru

1952
×
★★★★
Edit this entry  
16
White Christmas

White Christmas

1954
×
★★½
Edit this entry  
15
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1947
×
★★★½
Edit this entry  
11
Our Idiot Brother

Our Idiot Brother

2011
×
★★★
Edit this entry  
04
Red Notice

Red Notice

2021
×
Edit this entry  
30
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Happy Gilmore

Happy Gilmore

1996
×
★★★
Edit this entry  
24
For the Birds

For the Birds

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Jesus Camp

Jesus Camp

2006
×
★★★
Edit this entry  
16
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Observe and Report

Observe and Report

2009
×
Read the review Edit this entry  
13
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
★★
Edit this entry  
13
The Kid

The Kid

1921
×
★★★★
Edit this entry  
12
Finch

Finch

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Black Narcissus

Black Narcissus

1947
×
★★★
Edit this entry  
09
Battleship Potemkin

Battleship Potemkin

1925
×
★★★★
Edit this entry  
08
One Week

One Week

1920
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Dracula A.D. 1972

Dracula A.D. 1972

1972
×
★★★½
Edit this entry  
06
Holidate

Holidate

2020
×
★★½
Edit this entry  
06
The DUFF

The DUFF

2015
×
★½
Edit this entry  
05
The Age of Adaline

The Age of Adaline

2015
×
★★★
Edit this entry  
04
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Frankenstein

Frankenstein

1910
×
★★★★
Edit this entry  
01
The Most Dangerous Game

The Most Dangerous Game

1932
×
★★★½
Edit this entry  
01
50/50

50/50

2011
×
★★★★½
Edit this entry  
31
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
It Came from Outer Space

It Came from Outer Space

1953
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Videodrome

Videodrome

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Basket Case

Basket Case

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Wolf Man

The Wolf Man

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★
Read the review Edit this entry