Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
11
Greyhound

Greyhound

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
04
The Last Samurai

The Last Samurai

2003
×
★★½
Edit this entry  
30
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: The Desolation of Smaug

The Hobbit: The Desolation of Smaug

2013
×
★★½
Edit this entry  
29
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Edit this entry  
28
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Spectre

Spectre

2015
×
★★½
Edit this entry  
24
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Edit this entry  
22
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
★★★★
Edit this entry  
20
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Prom

The Prom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
La Llorona

La Llorona

2019
×
★★★★
Edit this entry  
12
Shirley

Shirley

2020
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Wolf House

The Wolf House

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Cold Meridian

Cold Meridian

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
The Dig

The Dig

2021
×
★★½
Edit this entry  
10
The Grand Bizarre

The Grand Bizarre

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ammonite

Ammonite

2020
×
★★½
Edit this entry  
08
The Assistant

The Assistant

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Collective

Collective

2019
×
★★★★
Edit this entry  
29
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★
Edit this entry  
24
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★½
Edit this entry  
22
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
21
The Princess Switch: Switched Again

The Princess Switch: Switched Again

2020
×
★★
Edit this entry  
18
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Martin Eden

Martin Eden

2019
×
★★★★
Edit this entry  
14
The Meg

The Meg

2018
×
Edit this entry  
12
Crawl

Crawl

2019
×
★★★
Edit this entry  
08
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
07
First Man

First Man

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
Edit this entry  
01
The Russia House

The Russia House

1990
×
★★½
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Someone Has to Die

Someone Has to Die

2020
×
★★½
Edit this entry  
29
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★
Edit this entry  
28
Black Death

Black Death

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Jane Eyre

Jane Eyre

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★★
Edit this entry  
22
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★★
Edit this entry  
17
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
★★★★
Edit this entry