• The Green Knight

    ★★★★

  • Black Widow

    ★★

  • Luca

    ★★★½

  • In the Heights

    ★★★½

  • Cruella

    ★★★

  • Those Who Wish Me Dead

    ★★

  • Judas and the Black Messiah

    ★★★★

  • The White Tiger

    ★★★½

  • Wonder Woman 1984

    ★★½

  • Ma Rainey's Black Bottom

    ★★★½

  • Hillbilly Elegy

    ★★½

  • Mank

    ★★★½

  • Soul

    ★★★★

  • The Trial of the Chicago 7

    ★★★

  • Enola Holmes

    ★★★

  • Another Round

    ★★★★

  • Nomadland

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★½

  • Pieces of a Woman

    ★★★★

  • Tenet

    ★★★

  • The One and Only Ivan

    ★★½

  • Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

    ★★★★

  • My Octopus Teacher

    ★★★★½

  • Trolls World Tour

    ★★★

  • Mulan

    ★★½

  • A Quiet Place Part II

    ★★★★

  • Onward

    ★★★

  • Emma.

    ★★★½

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★★

  • The Father

    ★★★★½

  • Horse Girl

    ★★★

  • Minari

    ★★★★½

  • The Social Dilemma

    ★★★★

  • Promising Young Woman

  • Sonic the Hedgehog

    ★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Crip Camp: A Disability Revolution

    ★★★½

  • Time

    ★★★½

  • Dolittle

    ★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • I'm No Longer Here

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Harriet

    ★★★½

  • Jojo Rabbit

    ★★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★★

  • Sound of Metal

    ★★★★

  • Just Mercy

    ★★★★

  • Collective

    ★★★

  • Joker

    ★★★

  • The Two Popes

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★½

  • Marriage Story

    ★★★★

  • Hair Love

    ★★★★½

  • Toy Story 4

    ★★★½

  • Always Be My Maybe

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★½

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★★½

  • Wine Country

    ★★

  • Yesterday

    ★★★

  • The Neighbors' Window

    ★★

  • Walk Run Cha-Cha

    ★★★½

  • Avengers: Endgame

    ★★★

  • Us

    ★★★★½

  • Booksmart

    ★★★★

  • Captain Marvel

    ★★★