Willow has logged 30 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Rollerball

Rollerball

1975
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
Hungry Wives

Hungry Wives

1972
×
★★★
Edit this entry  
31
Viy

Viy

1967
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Tarnished Angels

The Tarnished Angels

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Written on the Wind

Written on the Wind

1956
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Lupin the Third: Fujiko's Lie

Lupin the Third: Fujiko's Lie

2019
×
★★★
Edit this entry  
27
Detour

Detour

1945
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
The Vietnam War

The Vietnam War

2017
×
Edit this entry  
24
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read the review Edit this entry  
21
Branded to Kill

Branded to Kill

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
Read prior review Edit this entry  
20
The Phantom of Liberty

The Phantom of Liberty

1974
×
★★★
Edit this entry  
19
Simon of the Desert

Simon of the Desert

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
That Obscure Object of Desire

That Obscure Object of Desire

1977
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
15
Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

Stray Cat Rock: Delinquent Girl Boss

1970
×
★★★½
Edit this entry  
14
Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

Lady Snowblood 2: Love Song of Vengeance

1974
×
★★★★
Edit this entry  
13
Lady Snowblood

Lady Snowblood

1973
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
WMEN

WMEN

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb

1964
×
★★★★
Edit this entry  
09
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
08
Hagazussa

Hagazussa

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
1917

1917

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
02
A Boy and His Dog

A Boy and His Dog

1975
×
★★
Edit this entry  
02
THX 1138

THX 1138

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry