Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Pretend That You Love Me

Pretend That You Love Me

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Sinister

Sinister

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Krisha

Krisha

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Beta Test

The Beta Test

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
La Jetée

La Jetée

1962
×
Edit this entry  
10
Husbands

Husbands

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Brute Force

Brute Force

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Railway Man

The Railway Man

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Crooked House

Crooked House

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Red Rocket

Red Rocket

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
North by Northwest

North by Northwest

1959
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

Evangelion: 2.0 You Can (Not) Advance

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Taking of Pelham One Two Three

The Taking of Pelham One Two Three

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Spider-Man: No Way Home

Spider-Man: No Way Home

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man 2

The Amazing Spider-Man 2

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Lily and Jim

Lily and Jim

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry