Chandler has logged 236 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Vice

Vice

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
31
The Simpsons Movie

The Simpsons Movie

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
First Reformed

First Reformed

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moneyball

Moneyball

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
A Dog's Way Home

A Dog's Way Home

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
16
Barking Dogs Never Bite

Barking Dogs Never Bite

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
05
Caché

Caché

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
In Bruges

In Bruges

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Drive

Drive

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Some Like It Hot

Some Like It Hot

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shrek Retold

Shrek Retold

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
They'll Love Me When I'm Dead

They'll Love Me When I'm Dead

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Harakiri

Harakiri

1962
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Warrior

Warrior

2002
×
Read the review Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Meek's Cutoff

Meek's Cutoff

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Lowlife

Lowlife

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
A Fish Called Wanda

A Fish Called Wanda

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
High Noon

High Noon

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Synecdoche, New York

Synecdoche, New York

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Triumph of the Will

Triumph of the Will

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Band of Brothers

Band of Brothers

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
20
25th Hour

25th Hour

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
F for Fake

F for Fake

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Private Life

Private Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
True Grit

True Grit

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
First Man

First Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry