Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Split

Split

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Minari

Minari

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Devil All the Time

The Devil All the Time

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★½
Edit this entry  
16
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Two Distant Strangers

Two Distant Strangers

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Letter Room

The Letter Room

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
10
Save Ralph

Save Ralph

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Labyrinth

Labyrinth

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
White Chicks

White Chicks

2004
×
★★★
Edit this entry  
03
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Captain America: Civil War

Captain America: Civil War

2016
×
★★★½
Edit this entry  
01
Crazy, Stupid, Love.

Crazy, Stupid, Love.

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★
Edit this entry  
26
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Coven

Coven

2020
×
★★★★
Edit this entry  
19
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Thor

Thor

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Adú

Adú

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Adjustment Bureau

The Adjustment Bureau

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Schoolgirls

Schoolgirls

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
WandaVision

WandaVision

2021
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

Borat: Cultural Learnings of America for Make Benefit Glorious Nation of Kazakhstan

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Fire Will Come

Fire Will Come

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Not Another Teen Movie

Not Another Teen Movie

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Name of the Rose

The Name of the Rose

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★★½
Edit this entry  
19
Rebecca

Rebecca

1940
×
★★★★
Edit this entry  
19
X-Men

X-Men

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry